A class-based analysis of poverty reduction discussions and global middle-class argument in light of antagonistic character of capitalism: Case study of Turkey between 2000-2020
Kapitalizmin antagonist karakteri ışığında yoksulluğun azaltılması ve küresel orta sınıf tartışmalarının sınıf temelli bir analizi: 2000-2020 yılları arası Türkiye örneği
- Tez No: 762120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANTOINE PIERRE CHARLES DOLCEROCCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
1980lerde başlayan ve 2000li yıllarda zirveye ulaşan yoksulluk tartışmaları, üretim ilişkilerinden tüketim ilişkilerine kaymıştır. Bu yönelim, yoksulları tüketim ve satın alma gücü seviyelerinde tanımlayarak yoksulluk tartışmalarını tüketim ilişkilerine ve satın alma gücüne indirgemiştir. Böylece, monadik açıklamalara dayalı olarak, sınıf temelli yaklaşımın yerini birey temelli sosyal dışlanma, vatandaşlık hakları, mutlak yoksulluk, yetkinlik yaklaşımı gibi kavramlar almıştır. Bazı tartışmalar daha da ileri giderek, yoksulluğu doğrudan ekonomik büyümeyle ilişkilendirdi ve salt ekonomik büyüme ve küreselleşmenin küresel bir orta sınıf yarattığına dair argümanlar üretti. Yoksulluk tartışmalarını tarihsel, maddi ve sınıfsal bağlamlardan uzaklaştıran ilişkisel olmayan ve bireysel temelli açıklamalara dayanan bu yaklaşıma karşı, bu çalışma 2000-2020 yılları arasında Türkiye'yi örnek olay olarak ele alarak, yoksulluğu kapitalist birikimin antagonistik karakteri doğrultusunda açıklamaktadır. Çalışma, Covid-19 pandemisinin ekonomi üzerindeki etkilerini çıkarmak için 2021-2022yi hariç tutmaktadır. Çalışma yoksulluğun azaltılması, küresel orta sınıf argümanları ve emek-sermaye ilişkilerinin dönüşümüne ilişkin neoliberal politikaları, verileri ve makaleleri, Türkiye'deki sermaye birikiminin ve sermaye-emek ilişkilerinin antagonistik karakterine ilişkin Marksist anlayış üzerinden incelemektedir. Bunu yaparak, çalışma, yoksulluğu kapitalist için sermaye/servet ve emekçi sınıflar için yoksulluk yaratmaya hizmet eden Marksist mülksüzleştirme, köylüsüzleştirme ve proleterleşme kavramlarıyla analiz etmektedir. Çalışma, küresel orta sınıf ve yoksulların işçi sınıfının bir parçası değil, ayrı bir grup olduğu argümanına karşı çıkmakta ve yoksulların işçi sınıfının bir parçası olduğunu savunmaktadır. Aynı zamanda, piyasa ilişkileri ve tüketimden değil, üretim ilişkileri ve sömürüden kaynaklanan bir yoksulluk anlayışına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The discussions about poverty, which started in 1980 and peaked in the 2000s, shifted from production relations to consumption relations. This orientation has reduced poverty debates to consumption relations and purchasing power by defining the poor at their consumption and purchasing power levels. Thus, based on monadic explanations, concepts such as individual-based social exclusion, citizenship rights, absolute poverty, and capability approach have replaced the class-based approach. Some debates have gone even further, linking poverty directly with economic growth and generating arguments that purely economic growth and globalization create a global middle class. Against this approach based on non-relational and individual-based explanations that divert poverty debates from historical, material, and class-based contexts, this study, taking Turkey as a case study between 2000-2020, explains poverty in line with the antagonistic character of capitalist accumulation. The study excludes 2021-2022 to subtract the Covid-19 pandemic's effects on the economy. It reviews the neoliberal policies, data, and articles on poverty reduction, global middle-class arguments, and the transformation of labor-capital relations through the Marxist understanding of the antagonistic character of capital accumulation and capital-labor relations in Turkey. By doing so, the study analyzes poverty with Marxist concepts of dispossession, depeasantization, and proletarianization, which serve the capital/wealth creation for the capitalist and poverty for the laboring classes. The study contends against the global middle-class argument and the poor being a separate group, not a part of the working class, and argues that the poor are part of the working class. It also focuses on an understanding of poverty which lies its roots in production relations and exploitation, not the market relations and consumption.