Building neoliberal order through pacification: the case of Turkey, 1980-2010
Neoliberalizmin inşasını pasifikasyon yaklaşımıyla incelemek: Türkiye örneği, 1980-2010
  1. Tez No: 861062
  2. Yazar: ERDEM GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GALİP YALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 444
Özet
Otoriterleşme ve güvenlik çalışmalarındaki hâkim ve 'eleştirel' perspektiflerin eleştirel bir değerlendirmesine dayanan bu tez, neoliberal dönüşüm altında güvenliğin ve toplumsal güçler dengesinin eşzamanlı tertibatını çözümlemek üzere alternatif bir yaklaşım sunmaktadır. İlişkisel devlet kuramında geliştirilen form-analitik yaklaşımı eleştirel pasifikasyon kuramının genel önermeleriyle özgün bir biçimde eklemleyen çalışma, neoliberal Türkiye'de kapitalist birikime içkin çelişki ve krizlerin siyasi-toplumsal dolayımlarının nasıl kontrol altına alındığını, yönetildiğini ve zapt edildiğini devlet iktidarının özgül kullanım biçimlerini inceleyerek ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, neoliberal dönüşümün ilk otuz yılını kapsamaktadır; bu dönem, özellikle toplumsal güçler dengesinin sağlanması, ekonomik krizlerin hegemonya bunalımına dönüşme koşullarının soğurulması ve bu sayede 2010-sonrası yıllarda devlet-toplum ilişkilerindeki köklü değişikliklere zemin hazırlaması itibariyle kayda değer bir ilgiyi hak etmektedir. Tez temel olarak, pasifikasyonun otoriter devletçilik altında başat bir sınıf stratejisi olarak tasarlandığını ve Türkiye siyasal iktisadının kriz güdümlü gelişim sürecinde kapitalist toplumsal ilişkilerin çelişkili bütünlüğünün yeniden üretilmesine yönelik ana siyasi mekanizma olarak işlev gördüğünü savunmaktadır. Pasifikasyon siyasetinin anılan dönem için tarihsel çözümlemesi, farklı reform ve yeniden yapılanma süreçleri ile bu süreçlerin emek-sermaye çelişkisiyle biçimlenen sosyopolitik içerimleri bağlamında yapılmıştır. Çözümleme, neoliberalizmin ekonomik ve sosyal güvensizliğinin idare edildiği şu süreçlerde cisimleşen bir dizi yönetim ve polis tekniğine odaklanır: Siyasal olanın güvenlikleştirilmesi, barışçıllaştırılmış işgücünün inşası, yoksulluğun zapt edilmesi, ideal yurttaş-öznenin tahkimatı. Tez çalışması, pasifikasyonun alt bileşeni olarak ele aldığı güvenliği devlet-merkezci ve kurumsalcı çerçeveden türetilen askeri–sivil ikiliği ve militarizm odaklı yaklaşımların ötesinde kapitalist devlet iktidarı ölçeğinde anlam kazanan siyasi bir teknik olarak sorunlaştırarak ilgili literatürdeki eleştirel ve sınıf-temelli yaklaşımlara katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Based on a critical evaluation of dominant and 'critical' perspectives in studies of authoritarianism and security, this thesis offers an alternative approach to analyse the concomitant reconfiguration of security and the balance of social forces under neoliberal transformation. Employing a unique incorporation of the form-analytical account developed in relational state theory with the general propositions of the critical theory of pacification it aims to explore the modalities of the exercise of state power through which the political implications of the contradictions and crises inherent in capitalist accumulation have been contained, managed, and policed in neoliberal Turkey. The study covers the initial three decades of neoliberalism, from 1980 to 2010, a period warranting considerable attention for having laid the groundwork for profound changes within the state set to unfold in the post-2010s, particularly by securing the balance of social forces despite protracted economic crises. The thesis mainly argues that pacification, devised as a class strategy under authoritarian statism, has functioned as the main political mechanism in reproducing the contradictory totality of capitalist social relations in the crisis-ridden development of the Turkish political economy under neoliberalism. The politics of pacification is historically analysed against the backdrop of the sociopolitical repercussions of successive phases of reforms and restructuring. The analysis focuses on a range of techniques of governing and policing embodied in the processes through which the social and economic insecurity induced by neoliberal policies have been secured: securitization of the political, making of the pacified workforce, policing of the class of poverty, reinforcement of the ideal citizen-subjectivity.