Üniversite öğrencilerinde anne baba tutumu mükemmeliyetçilik ve dürtüsellik ile erteleme davranışı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The relationship between parental attitude, perfectionism, impulsive behaviour and procrastination amongst university students
- Tez No: 762134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA BEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma erteleme, mükemmeliyetçilik, dürtüsel davranış ile anne baba tutumu arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedeflemiştir. Çalışmaya 18-25 yaş aralığında 236 üniversite öğrencisi katılmıştır. Çalışmaya katılım gönüllü olarak gerçekleşmiş; veriler online yöntem ile toplanmıştır. Katılımcılar bilgilendirilmiş onam formunu okuduktan sonra sırayla Demografik Bilgi Formu, Genel Erteleme, Çoklu Mükemmeliyetçilik, UPPS Dürtüsel Davranış ve Anne Baba Tutum Ölçeğini doldurmuşlardır. Çalışmada değişenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Doğrusal Regresyon Analizi ve aracı rolleri incelemek için de Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda genel erteleme ile dürtüsel davranış, otoriter anne ve otoriter baba arasında pozitif, demokratik anne ve demokratik baba arasında negatif anlamlı ilişki bulunmuştur. Mükemmeliyetçilik ile dürtüsel davranış, otoriter anne ve otoriter baba, koruyucu/istekçi anne ve koruyucu/istekçi baba arasında pozitif, demokratik anne ve demokratik baba arasında negatif anlamlı ilişki bulunmuştur. Dürtüsel davranış ile otoriter anne ve otoriter baba, koruyucu/istekçi anne ve koruyucu/istekçi baba arasında pozitif, demokratik anne ve demokratik baba arasında negatif anlamlı ilişki bulunmuştur. Anne baba tutumu ile genel erteleme arasındaki ilişkide dürtüsel davranışın, dürtüsel davranışın alt boyutlarının ve mükemmeliyetçiliğin alt boyutlarının aracı role sahip olduğu anlaşılmıştır. Bulgular literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the relationship between parental attitude, perfectionism, impulsive behaviour, and procrastination amongst university students who are between 18- 25 years old. The data collection methodology was online. Voluntary participation realized in this research. The participants filled demographic form after reading and signing of the informed consent form. Then participants were given the General Procrastination, Multiple Perfectionism, UPPS Impulsive Behaviour and Parental Attitude Scales. Pearson Moment Correlation Analysis and Linear Regression Analysis were used to examine the relationship between these variables and Hierarchical Regression Analysis was used to examine mediator roles. As a result of the analysis, a positive relationship was found between procrastination and impulsive behaviour, authoritarian parental attitude and a negative relationship was found between procrastination authoritative parental attitudes. There were a positive relationship between perfectionism and impulsive behaviour, authoritarian, protective protective/demanding parental style and negative relationship between perfectionism and authoritative parental attitude. Also, a positive relationship was found between impulsive behaviour and authoritarian parental style, protective/ demanding parental style and a negative relationship was found between impulsive behaviour and authoritative parental attitude style. As a result of the analysis, the impulsive behaviour and sub-dimensions of perfectionism have a mediating role between parental attitude and procrastination. The findings were discussed with literature.