Üniversite öğrencilerinde mizah tarzları ve algılanan aile tutumlarının, mükemmeliyetçilik üzerine etkisi
The effects of humor styles and perceived family attitudes on university students
  1. Tez No: 535519
  2. Yazar: AYLİN KOÇUBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma; üniversite öğrencilerinde mizah tarzları ve algılanan aile tutumlarının, mükemmeliyetçilik üzerine etkisini incelemek için yazılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyo-Demografik Veri Formu, Mizah Tarzları Ölçeği, Anne Baba Tutum Ölçeği, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya toplamda 200 öğrenci katılmıştır. Hem mizah tarzları hem de algılanan aile tutumu düzeyleri, mükemmeliyetçilik üzerinde etkilidir. Bu araştırmadan elde edilen bilgiler göstermiştir ki algılanan aile tutumu düzeyi ve mizah tarzları ile mükemmeliyetçilik birbiriyle bağlantılıdır. Üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçi yapıda olması ise ciddi bir sorundur ve danışman kontrolüne ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu çalışma, algılanan aile tutumu düzeyi ve mizah tarzları ile mükemmeliyetçiliğin birbirleriyle bağlantılı olduğunu ortaya koymuş ve literatüre destek sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was written to examine the effect of humor styles and perceived family attitudes on perfectionism in university students. Socio-Demographic Data Form, Humor Styles Scale, Parents Attitude Scale, Frost Multidimensional Perfectionism Scale were used as data collection tools. A total of 200 students participated in the study. Both humor styles and perceived family attitudes are effective on perfectionism. The information obtained from this study showed that the level of perceived family attitudes, humor styles, and perfectionism are interrelated. The perfectionist nature of university students is a serious problem and consultant control may be needed. This study showed that the level of family attitudes and humor styles and perfectionism were interrelated and supported the literature.