Restoran atmosferinin yiyecek deneyimine etkisi Amasra'da faaliyet gösteren balık restoranları üzerine bir araştırma
The effect of restaurant atmosphere on food experience a study on fish restaurants operating in Amasra
- Tez No: 762133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Atmosfer öğelerinin yiyecek içecek işletmeleri açısından önemi günde güne artmaktadır. İşletme yöneticileri tüketicilerine unutulmaz deneyimler elde etme adına atmosfer unsurlarını kurgulamaktadır. İşletmenin sahip olduğu atmosfer unsurları tüketiciler üzerinde etkiler meydana getirmektedir ve bu durum işletmelerin gerçekleştirecekleri eylemlerini etkilemektedir. Buradan hareketle restoran atmosferinin tüketicilerin yiyecek deneyimi üzerinde de etkiler meydana getireceği var sayılmış ve bu araştırmanın konusu belirlenmiştir. Bu araştırma, restoran atmosferinin yiyecek deneyimine etkisini ortaya çıkartma adına Temmuz 2020 ile Ağustos 2021 tarihleri arasında Amasra'da faaliyet gösteren balık restoranları üzerinde yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen bu araştırmada kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Restoran atmosferinin alt boyutlarının yiyecek deneyimi üzerindeki etkisini belirleme adına yapılan regresyon analizi sonucunda yemek ekipmanları, tesis estetiği, ambiyans ve personel boyutlarının yiyecek deneyimi üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Genel plan ve aydınlatma boyutlarının yiyecek deneyimi üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Yiyecek deneyimi alt boyutlarının memnuniyet üzerindeki etkisini belirleme adına yapılan regresyon analizi sonucunda ferahlatıcılık ve anlamlılık, hazcılık alt boyutlarının memnuniyet üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Yenilik, ilgi, bilgi ve olumsuz deneyimler alt boyutlarının memnuniyet üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Memnuniyetin davranışsal niyet üzerindeki etkisini belirleme adına yapılan regresyon analizi sonucunda, memnuniyetin davranışsal niyet üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of atmosphere elements in terms of food and beverage businesses is increasing day by day. Business managers create atmosphere elements in order to obtain unforgettable experiences for their consumers. The atmospheric elements of the business have an impact on consumers and affect their actions. From this point of view, it is assumed that the restaurant atmosphere will have an impact on the food experience of the consumers and the subject of this research has been chosen. This research was conducted on fish restaurants operating in Amasra between July 2020 and August 2021 in order to reveal the effect of restaurant atmosphere on food experience. In this study, which was carried out with the quantitative research method, convenience sampling method was preferred and it was decided to conduct the research with 384 participants. Considering the erroneous survey data, a survey was applied to 400 participants. During the analysis of the data, it was determined that 10 questionnaires were filled incorrectly and the study was completed with 390 questionnaires. SPSS 26.0 package program was used in the research. As a result of the regression analysis performed to determine the effect of the sub-dimensions of the restaurant atmosphere on the food experience, it was determined that the dimensions of the dining equipment, facility aesthetics, ambiance and staff had a significant effect on the food experience. It was determined that the overall plan and lighting dimensions did not have a significant effect on the food experience. As a result of the regression analysis performed to determine the effect of food experience sub-dimensions on satisfaction, it was determined that the sub-dimensions of refreshing and meaningfulness, hedonism had a significant effect on satisfaction. It was determined that the sub-dimensions of innovation, interest and knowledge and negative experiences did not have a significant effect on satisfaction. As a result of the regression analysis performed to determine the effect of satisfaction on behavioral intention, it was concluded that satisfaction has a significant effect on behavioral intention.