Hizmetkâr liderliğin yenilikçi iş davranışına etkisinde işe adanmışlığın aracı rolü
The mediating role of work engagement in the effect of servant leadership on innovative work behavivor
  1. Tez No: 762146
  2. Yazar: MUSTAFA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı Hizmetkâr liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde işe adanmışlığın aracı rolünü tespit etmektir. Hizmetkâr liderliğin yenilikçi iş davranışına etkisinde işe adanmışlığın aracılık rolü araştırılmıştır. Bu maksatla, Kahramanmaraş ilindeki 662 Üretim işletmeleri çalışanından anket ile veri toplanmıştır. Verilerin analizinde, keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmış, değişkenler arası korelasyonlar tespit edilmiş ve yapısal eşitlik modeli ile modelin uyum iyiliği testleri ve regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda üretim işletmeleri çalışanlarında hizmetkar liderliğin işe adanmışlığı ve yenilikçi iş davranışını pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca işe adanmışlığın yenilikçi iş davranışını pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Yapılan aracılık analizi neticesinde işe adanmışlığın yüksek aracılık rolü olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the mediating role of work engagement in the effect of servant leadership on innovative work behavior has been investigated. For this purpase, data were collected from 662 emplayees of production enterprises in Kahramanmaraş pravince by means of a questionnaire. Confirmatory factor analysis was performed in the analysis of the data, correlations between the variables were determined, and structural equation and goodness of fit tests of the model and regression analysis were performed.. In the analyses, it was determined that servant leadership had a significant positive effect on work engagement and innovative work behavivor As a result of mediating analysis, work engagament was found to have a partial mediator role in the relationship between servant leadership and İnnovative work behavivor.