Narsistik kişilik özelliği ve sosyal anksiyete arasındaki ilişkide çocukluk çağı travma düzeyleri ve anne baba tutumlarının aracı rolü
Childhood traumas and child rearing styles in the relationship between narcissistic personality traits and social anxiety
- Tez No: 762147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, narsistik kişilik özelliği ile sosyal anksiyetenin arasındaki ilişkide çocukluk çağı travmalarının ve çocuk yetiştirme stillerinin önemi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 18 yaş üzerinde olan 321 katılımcıdan oluşmuştur. Bilgilendirilmiş Onam Formu, Kişisel Bilgi Formu, Narsistik Kişilik Envanteri, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği, Çocuk Yetiştirme Tarzları Ölçeği online ortamda katılımcılardan toplanmıştır. Araştırmanın analizinde Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlar sırasıyla şöyle özetlenebilir: Narsistik kişilik özelliğinin sosyal anksiyete üzerindeki etkisi vardır. Narsisizmi olan bireylerin kaygılarının azaldığı sonucu bulunmuştur. Narsistik kişilik özelliği ile çocukluk çağı travmaları arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Narsisizm kişilik özelliği ile anne baba tutumunun arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çocukluk çağı travmalarının sosyal anksiyete üzerindeki etkisi negatif yönlü bulunmuştur yani travma yaşayan bireylerin kaygı seviyesi azalmaktadır. Anne baba tutumunun narsisizm kişilik özelliği ile sosyal anksiyete üzerindeki etkisi anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to examine the importance of childhood traumas and child rearing styles in the relationship between narcissistic personality traits and social anxiety. The sample of the study consisted of 321 participants over the age of 18. Informed Consent Form, Personal Information Form, Narcissistic Personality Inventory, Childhood Traumas Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale, Child Rearing Styles Scale were collected online from the participants. Structural Equation Model was used in the analysis of the research. The results obtained within the scope of the research can be summarized as follows: Narcissistic personality trait has an effect on social anxiety. It was found that the anxiety of individuals with narcissism decreased. There was no significant difference between narcissistic personality traits and childhood traumas. There was no significant difference between narcissism personality traits and child rearing styles. The effect of childhood traumas on social anxiety was found to be negative, that is, the anxiety level of individuals who experienced trauma decreases. The effects of child rearing techniques on narcissism personality traits and social anxiety were not found significant.