Kalça kırığı olan hastalarda ameliyattan önce ultrason eşliğinde uygulanan perikapsüler sinir grup(PENG) bloğun etkinliği ve spinal anestezi başarısı üzerine etkisi
Effectiveness of the peripsular nerve group(PENG) block and the effect of peng on the success of spinal anesthesia before the surgery in patients with hip fracture
  1. Tez No: 762148
  2. Yazar: BURCU KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP SABRİ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada kalça fraktürü nedeniyle spinal anestezi altında opere olacak hastalarda preoperatif ultrasonografi eşliğinde uygulanan PENG bloğunun etkinliğini ve spinal anestezi başarısı üzerine etkisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Elektif kalça cerrahisi geçirip ultrasonografi eşliğinde PENG bloğu uygulanan ASA I,II,III, 18 yaşın üzerinde 100 hastanın dosyaları, hasta onamları alındıktan sonra retrospektif gözlemsel olarak tarandı.60 hasta çalışmaya dahil edildi.Hastalar 2 gruba ayrıldı. Cerrahi başlamadan önce USG eşliğinde PENG blok uygulanmış hastalar 1. Grubu (Grup P, n=30), tramadol infüzyonu başlanmış olanlar 2. Grubu (Grup K, n=30) oluşturdu.Hastaların dosyalarından, demografik ve hemodinamik verileri uygulanan ameliyat ve süresi, PBÜ'ne geldiği sırada,yataktan ameliyat masasına geçiş,lateral dekübit pozisyonu veriliş, cilt kesisi, postoperatif çıkış, postoperatif 2., 4., 12., 24. saat NRS değerleri, spinal anestezi süresi ve deneme sayısı, preoperatif, intraeoperatif, postoperatif 24 saat total tramadol miktarı postoperatif komplikasyonları kaydedildi. Hastaların demografik özellikleri gruplar arasında benzerdi. PBÜ'ye geldiği anda ölçülen NRS değerleri benzerdi.Hasta yatağından ameliyat sedyesine transfer sırasında, lateral dekübit pozisyonu sırasında, postopeatif çıkış ve potoperatif 2., 4., 8., 12. Ve 24., saat NRS değerleri Grup P'de anlamlı olarak daha düşük saptandı.Grup P'de düşük spinal anestezi zamanı ve spinal anestezi deneme sayısı tespit edildi Postoperatif tramadol tüketimi Grup K'de Grup P'ye göre anlamlı yükseklik saptandı. Perioperatif hemodinamik komplikasyon yönünden gruplar arasında fark görülmedi. Bulantı, kusma ve hipotansiyon sıklığı Grup P'de anlamlı daha az bulundu. Spinal anestezi ile kalça kırığı ameliyatı geçiren hastalara preoperatif uygulanan PENG bloğun perioperatif ağrı skorunu azalttığını, spinal anestezi için pozisyon vermeyi kolaylaştırarak spinal anestezi başarısını artırdığını, postoperatif opioid gereksinimini ve yan etki sıklığını azalttığı tespit ettik.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effectiveness of PENG block applied with preoperative ultrasonography in patients who will be operated under spinal anesthesia due to hip fracture and whether it has an effect on spinal anesthesia success. The files of 100 patients over the age of 18 years, who underwent elective hip surgery and preoperative ultrasonography-guided PENG block, were reviewed retrospectively after obtaining informed consent. surgery. 80 patients were included in the study. The patients were divided into 2 groups. Group 1 (Group P, n=40) patients who underwent PENG block under USG guidance before the start of surgery and Group 2 (Group K, n=40) patients who have started tramadol infusion. Demographic and hemodynamic data from the patients'files, the operation and its duration, when coming to the PBU, transition from the bed to the operating table values, lateral decubitus positioning, skin incision, postoperative exit, postoperative 2nd, 4th, 12th, 24th hour pain rating score (NRS) and the duration of spinal anesthesia, the number of spinal anesthesia attempts, tramadol consumption for preoperative, intraoperative, 24 hours postoperatively and complications were recorded.. The demographic characteristics of the patients were similar between the groups. NRS at the time of arrival in PBU was similar. During transfer from the patient bed to the operating table, during the lateral decubitus position, postoperative exit and postoperative 2nd, 4th, 8th, 12th and 24th hour NRS were found to be significantly lower in Group P. Low spinal anesthesia time and number of spinal anesthesia attempts were detected in Group P. The amount of opioid consumption was found to be significantly lower in Group P than Group K. There was no difference between the groups in terms of perioperative hemodynamic complications. The frequency of nausea, vomiting and hypotension were found to be significantly less in Group P. We found that PENG block applied preoperatively to patients who underwent hip fracture surgery with spinal anesthesia decreased the perioperative pain score, increased the success of spinal anesthesia by facilitating positioning for spinal anesthesia, and decreased the need for postoperative opioids and the frequency of side effects.