Demokrasi ve bütçe açığı ilişkisi: 1980-2020 için Türkiye üzerine ampirik bir analiz
The relationship between democracy and budget deficit: An empirical analysis on Turkey for 1980-2020
  1. Tez No: 762164
  2. Yazar: DUYGU TOPALHAN DEMİRKAPI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ELA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
1980'li yıllardan itibaren birçok gelişmiş sanayi ülkesinde yaşanan sürekli ve kalıcı hale gelen bütçe açıklarının dünya ekonomisi üzerinde ciddi problemlere yol açması, bütçe açıklarının finansmanı konusunun akademik ve politik çevrelerce ele alınmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, bütçe açıklarının gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülke ekonomilerinin sorunları arasında ilk sıralarda yer aldığı rahatlıkla ifade edilebilmektedir. Ekonomi, önde gelenlerin politikaları ile şekil alır ve bütçeyi kontrol eder. Demokrasi ile seçilen kişiler ülkenin kaderini değiştirebileceği gibi yaptığı politikalar ile de bütçe açığına sebebiyet verebilmektedir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de 1980 ve 2020 Yılları Arasında Demokrasi ve Bütçe Açığı Arasındaki ilişki hakkında çalışma yapmak ve elde edilen bilgilerle bir değerlendirme yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, the continuous and permanent budget deficits in many developed industrial countries caused serious problems on the world economy, causing the issue of financing budget deficits to be handled by academic and political circles. In this context, it can be easily stated that budget deficits are among the problems of both developed and developing countries economies. The economy is shaped by the policies of the leaders and controls the budget. People elected by democracy can change the fate of the country, as well as cause a budget deficit with their policies. The aim of this research is to work on the Relationship Between Democracy and Budget Deficit in Turkey between 1980 and 2020 and to make an assessment with the information obtained.