Abdurrahim Karakoç'un Vur Emri adlı eserinde fiiller
Verbs in 'Vur Emri' by Abdurrahim Karakoç
- Tez No: 762163
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Abdurrahim Karakoç; halkın içinden çıkmış, halkın düşünüş ve yaşayışına tercüman olmuş bir halk şairidir. Kullandığı dil, günlük konuşma dilidir. Yer yer yerel ifadelere de yer veren şair, bağlamasız ozan olarak da bilinir. Gerek şehirde gerekse de taşrada yaşayan insanların zorluklarla mücadelesini, çektiği sıkıntıları, onların duygu ve düşüncelerini, insanın aşkını ve özlemini şiirlerine özgürce aktarmış bir sanatçıdır. Dil; iletişimin en önemli aracı olduğu için, dilin kullanımı da çok büyük bir özen gerektirir. Zira insan dille düşünür, dille hayal eder. Toplumlar dil aracılığıyla kuşaklar arası bağ kurar. Hem yazılı hem de sözlü iletişimde dil, duygu ve düşüncelerin aktarımını sağlar. Anlamlı sözcükler genel anlamda adlar ve fiiller olmak üzere ikiye ayrılır. İnsan varlıkları adlarla karşılarken hareketleri fiillerle karşılamıştır. Hareketli bir yaşam biçimini benimseyen Türklerin dilinde de en eski zamanlardan beri fiillerin önemli bir yeri vardır. Hareketli bir topluluk olan Türkler, hareket ifade eden fiilleri günlük konuşmalarında ve eserlerinde çok sık kullanmışlardır. Abdurrahim Karakoç da bir halk şairi olarak Türkçenin anlatma gücünü ustaca kullanan bir şairdir. Eserlerinde fiilleri etkin bir şekilde kullanmaktadır.“Vur Emri”adlı şiir kitabında da keza fiillere yoğun bir şekilde yer vermiştir. Abdurrahim Karakoç'un gerek edebî kişiliği gerekse de şiirlerinde kullandığı konuşma dili unsurları nedeniyle bu çalışmada sanatçının fiilleri kullanımı incelenmiştir. Çalışmada“Vur Emri”adlı şiir kitabında geçen fiillerin yapısı, fiil çekimi, isimden ve fiilden fiil türeten ekler, ek-fiil, isim-fiil, sıfat-fiil ve zarf-fiiller incelenmiştir. Bu inceleme esnasında kelime ve eklerin tarihi gelişimleri Eski Türkçe-Eski Anadolu Türkçesi-Türkiye Türkçesi bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. Çalışmanın giriş bölümünde eser ve eserin yazarı, çalışmanın konusu, amacı ve yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde fiillerin özellikleri, yapı ve anlam bakımından fiiller, fiil çekimi, fiillerde görünüş ve kılınış, kip ve kişi ekleri, ek-fiil, isim-fiil, sıfat-fiil ve zarf-fiiller incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise belirlenen sonuçlara ve bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abdurrahim Karakoç; He is a folk poet who came out of the people and translated the thinking and living of the people. The language he uses is the colloquial language. The poet, who also includes local expressions from time to time, is also known as a non-binding poet. He is an artist who freely conveyed the struggles of people living in the city and the country, their troubles, their feelings and thoughts, the love and longing of people into his poems. Language; The use of language also requires great care, as it is the most important means of communication. Because people think with language and imagine with language. Societies establish intergenerational bonds through language. In both written and oral communication, language provides the transfer of emotions and thoughts. Meaningful words are generally divided into two as nouns and verbs. While human beings met with names, they met actions with verbs. Verbs have an important place in the language of Turks, who have adopted an active lifestyle, since the earliest times. Turks, who are an active community, have used verbs expressing movement frequently in their daily speech and works. Abdurrahim Karakoç, as a folk poet, is a poet who skillfully uses the narrative skill of Turkish. He uses verbs effectively in his works. He also included verbs extensively in his poetry book called Vur Emri. Abdurrahim Karakoç's use of verbs has been examined in this study due to both his literary personality and the colloquial elements he used in his poems. In the study, the structure of the verbs, verb conjugation, verb-deriving suffixes from noun and verb, suffix-verb, noun-verb, adjective-verb and adverb-verbs in the poetry book Vur Emri were examined. During this examination, the historical developments of words and affixes were evaluated in the context of Old Turkish-Old Anatolian Turkish-Turkey Turkish. The study consists of three parts. In the introduction part of the study, information is given about the work and its author, the subject, purpose and method of the study. In the second part, properties of verbs, verbs in terms of structure and meaning, verb conjugation, appearance and performance in verbs, mood and person suffixes, suffix-verb, noun-verb, adjective-verb and adverb-verbs were examined. In the third and last part, the determined results and some suggestions are given.