Topolojinin fizikteki uygulamaları
  1. Tez No: 76221
  2. Yazar: NAİM TUĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Topolojinin Fizikteki Uygulasını konu alan bu tez temel olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuya kısa bir giriş yapılmakta ve ikinci bölümde kristal yapı, kusur çeşitleri ve homotopi teorisi genel hatları verilmektedir. Üçüncü bölüm homotopi teorisi kullanarak düzenli ortamlarda değişik boyutlardaki kusurlar çalışılmakta ve yüksek boyutlu hiperkristallerdeki yüzey kusurları, sıvı kristaller, quasi-kristaller ve engellenmiş ortamlardaki bazı örnekler ele alınmıştır. Çizgi kusurları Volterra süreci ile sınıflandırılmış ve bunlar topolojik sınıflandırma ile elde edilen sonuçlarla karşılaştınlmıştır. Dördüncü bölümde faz geçişlerinde oluşan yan-kusurlar ana hatları ile ele alınmış daha sonra yarı-kusurlann topolojik teorisi incelenmiştir. Cebirsel topoloji elemanları kullanılarak bazı sıvı kristallerdeki yan-kusurlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis which is about applications of Topology in Physics consists of four chapters. In the firs chapter a shor introduction has been made and the structure of crystals, sorts of defects and homotopy theory have been given in details in second chapter. In the third chapter, defects in different dimensions in ordered media have been studied by using homotopy theory and surface defects in hypercrystals with high dimensions, liquid crystals, quasi-crystals and some samples in frustrated media have been considered. Line defects have been classified using Volterra process and the results of this classification have been compared with that obtained using topological classifications. In chapter four, semi-defects which occur in the phase transitions have been studied in general and then the topological theory of semi-defects has been given. The semi-defects in some liquid crystals have been studied using algebric topology.