Sıfır akım anahtarlamalı rezonans konvertörü
  1. Tez No: 76222
  2. Yazar: VELİ TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sıfır akım anahtarlamalı bir rezonans konvertörü tasarımı amaçlanmıştır. Sıfır akım anahtarlama ile anahtarlama kayıplarının en aza indirilmesine çalışılmıştır. Yüksek frekansta çalışıldığı için kullanılan yalıtım trafosu ve filtre elemanlarının ölçüleri küçülmüştür. Yapılan çalışmada anahtarlama frekansı rezonans frekansının üzerindedir. Tasannu yapılan devre gerçekleştirilerek 65 W bir güç elde edilmiştir. Tasarlanan konvertör 50 Hz frekans ile çalışan bir konvertör ile kıyaslandığında ağırlık olarak yaklaşık %50 azalma görülmüştür. Uygulaması gerçekleştirilen seri-paralel rezonans konvertörünün, yalnız seri ve yalnız paralel rezonans konvertölerinin üstün yanlarını kendinde topladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ZERO CURRENT SWITCHING RESONANT CONVERTER ( M.Sc.Thesis ) Veli TÜRKMENO?LU GAZİ UNIVERSITY ISTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1998 ABSTRACT The aime of this study to design a zero current switching converter. To minimize losses of switches, the zero current switching is necessary. For the high frequency operation, the size of the insulation transformer and filter devices are minimized. In the designed circuit, switching frequency is greather than resonant frequency. By designing the circuit 65W power has been obtained. When the designed converter is compared with any converter which operates 50Hz frequency by the weight, approximatly %50 decrease is observed. İt is observed that the realised series-parallel resonant converter has many advantages of only series and parallel resonant converters. Science Code :6260100 Key Words :Resonant dc converter, Zero current switching, Series resonant converters Page Number :62 Advise :Asistant Prof. M. Emin GÜVEN