Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulunda klarnet eğitimi
- Tez No: 76220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu'rıun en önemli meslek derslerinden olan Klarinet ve Klarinet eğitimi incelenmiş, Bando müziğine etki ve katkıları incelenmiş, buna bağlı olarak okulun eğitim ve öğretim sisteminin araştırılarak eğitici ve çalıcı eleman durumları ile tesislerin ve çalgıların yeterlilik durumları ortaya çıkarılmış, Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu'nun Klarinet eğitimindeki problemleri son yıllarda hızla çözümlenmeye koyulduğu ancak hala giderilemeyen problemlerin olduğu tespit edilmiş, eğitim ve öğretim seviyesinin daha da yükseltilebilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research the education of the clarinet, its effetcs and educational contribution, which is one the most important courses at the Military Band School of the Turkish Armed Forces, are examined. Accordingly, by investigating the education and instruction of the school. The state of the instructors and the executers is brought up. The contribution of the clarinet to the Turkish Military Music is studied. Althought the basic problems concerning the clarinet are solved, some problems are still exist and some suggestions are put forward to improve the quality of the education.