TiO2 ve ZrO2 çekirdekleyici katkılarının MgO-Al2O3-SiO2-B2O3 cam-seramiklerinin kristallenme davranışı, mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of TiO2 and ZrO2 nucleating additives on the crystallization behavior, mechanical and physical properties of MgO-Al2O3-SiO2-B2O3 glass-ceramics
  1. Tez No: 762242
  2. Yazar: MELİH TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL TOPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada TiO2 ve ZrO2 çekirdekleyici katkılarının MgO-Al2O3-SiO2-B2O3 cam-seramiklerinin kristallenme davranışı, mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisinin incelenmesi çalışılmıştır. Bu amaçla TiO2 katkılı bileşim (MASB-T), ZrO2 katkılı bileşim (MASB-Z) ve hem TiO2 hem de ZrO2 katkılı bileşim (MASB-TZ) olmak üzere üç farklı bileşim hazırlanıp ergitilip dökülerek camlar elde edilmiştir. Camların bir kısmı DTA için toz haline getirilmiştir. Diğer parçalar 800-900-1000-1100-1200°C sıcaklıklarda 5°C/dk ve 10°C/dk ısıtma hızlarında 1 saat ve 3 saat bekleme süreleri ile kristalizasyon yapılarak cam-seramikler üretilmiştir. Camlara DTA ve vickers sertlik, cam-seramiklere kinetik analiz, vickers sertlik, aşınma, Arşimed yoğunluk, XRD ve SEM-EDS analizleri uygulanmıştır. TiO2 katkısının ZrO2 katkısına göre cam sertliğini daha çok artırdığı, kristalizasyonu kolaylaştırdığı ve camın rengini sararttığı tespit edilmiştir. TiO2 katkılı numunelerin yüksek sıcaklıklarda kristalizasyonu sonucunda görülen baskın faz safirin iken ZrO2 katkılı numunelerde spineldir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of TiO2 and ZrO2 nucleating additives on the crystallization behavior, mechanical and physical properties of MgO-Al2O3-SiO2-B2O3 glass-ceramics were studied. For this purpose, three different compositions were prepared as TiO2 added compound (MASB-T), ZrO2 added compound (MASB-Z) and both TiO2 and ZrO2 added compound (MASB-TZ). The prepared compositions were melted and poured into the graphite mold. Thus, glasses were obtained. Some of the glasses are powdered for DTA. Glass-ceramics were produced by crystallization of other parts at 800-900-1000-1100-1200°C temperatures at 5°C/min and 10°C/min heating rates with 1 hour and 3 hours waiting times. DTA and vickers hardness tests were applied to the glasses. Kinetic analysis, vickers hardness, wear, Archimedean density, XRD and SEM-EDS analyzes were applied to glass-ceramics. It was determined that the TiO2 additive increased the glass hardness more than the ZrO2 additive, facilitated the crystallization and turned the color of the glass yellow. While the dominant phase seen as a result of crystallization of TiO2 doped samples at high temperatures is“sapphirine”, it is“spinel”in ZrO2 doped samples.