Geç dönem Osmanlı'dan günümüze Türkiye'de göç politikalarının evrimi
The evolution of migration policies in Turkey from late Ottoman to the present
- Tez No: 762243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Göç, çok farklı disiplinlerle iç içe geçmiş, tarih boyunca da var olmuş bir kavramdır. Devlet oluşumu var olmadan önce de insanların yaşamları göç ile şekilleniyordu. Devlet ortaya çıktıktan sonra da göç kavramı yaşamı ciddi anlamda şekillendiren bir olgu olarak varlığını devam ettirmiştir. Tarih boyunca her ne kadar varlığını sürdürse de 19. yüzyıl sonlarına doğru göç üzerinde çalışılan bir kavram olma özelliğine kavuşmuştur. Her ne kadar tüm insanlığın inkar etmediği bir durum olsa da henüz üzerinde mutabık kalınmış net bir tanımı bulunmamaktadır. Çünkü hem birçok disiplinle ilişkili olması hem de ana unsurlarının ülkelere, coğrafyaya ve diğer şartlara göre değişmesi tanımlandırma işini zorlaştırmaktadır. Ancak yine de herkesin üzerinde durduğu genel bir tanımı da yok değildir. Bunlara bağlı olarak, ilişkili kavramlar konusunda da çeşitlilik bulunmaktadır. Türkiye tarih boyunca yoğun kitlesel göçlere maruz kalan bir ülkedir. Özellikle Osmanlı son dönemlerinden günümüze kadar birçok politikayı önemli seviyede etkileyen göç hareketleri, göç politikaları ve kurumsallaşma konusunda net bir tavrın ortaya konulmasına engel olmuştur. Sayıları, çeşitlilikleri ve dönemleri sürekli değişen göçler, Türkiye'yi o döneme göre aksiyon almak durumunda bırakmıştır. Bu ise kurumsallaşma ve net bir politika belirleme konusunda olumsuz etki yapmıştır. Aynı zamanda Türkiye'de hükümetler politikaları belirlerken hem uluslararası hem de ulusal tüm aktörler doğrudan bu süreçlere müdahil olmuşlardır. Tezimiz Osmanlı son döneminden günümüze Türkiye'deki göçleri, göç politikalarını ve kurumsal yapıyı tarihsel olarak inceleyecektir. Göçe ilişkin aktörlerden de bahsedilecektir. Temel kavramlar ve göç teorileri de ilk bölümde incelenecektir. Son olarak Suriye'den gelen göç dalgası konusunda günümüz politikalarına değinilecek ve çeşitli önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Migration is a concept that has been intertwined with many different disciplines and has existed throughout history. Even before the formation of the state, people's lives were shaped by immigration. Even after the emergence of the state, the concept of migration continued to exist as a phenomenon that seriously shaped life. Although it has existed throughout history, towards the end of the 19th century, migration has gained the feature of being a studied concept. Although it is a situation that all humanity does not deny, there is no clear definition agreed on yet. Because it is related to many disciplines and its main elements change according to countries, geography and other conditions, making it difficult to define. However, there is still a general definition that everyone focuses on. Depending on these, there is also diversity in related concepts. Turkey is a country that has been exposed to intense mass migration throughout history. Migration movements, which had a significant impact on many policies, especially from the last period of the Ottoman Empire to the present, prevented a clear attitude towards immigration policies and institutionalization. Migration, whose numbers, diversity and periods are constantly changing, forced Turkey to take action according to that period. This has had a negative impact on institutionalization and setting a clear policy. At the same time, both international and national actors have been directly involved in these processes while the governments in Turkey are determining their policies. Our thesis will historically examine migrations, migration policies and institutional structure in Turkey from the last period of the Ottoman Empire to the present. Migration-related actors will also be mentioned. Basic concepts and theories of migration will also be explored in the first chapter. Finally, today's policies on wave of immigration from Syria will be discussed and various suggestions will be made.