Düşey trafik işaretlerinin gece görünürlüğünü etkileyen faktörler ve reflektif malzeme seçimi
- Tez No: 76226
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı, karayolu trafiğinin yönetimi için kullanılan yol işaretlerinin anlaşılması ile ilgili bilgi sağlamaktır. Trafik işaretlerinin dört temel özelliği olan dikkat çekicilik, okunabilirlik, anlaşılabilirlik ve güvenirlilik konusuna değinilmiş, bu çalışmadan yararlanmak isteyenlere işaretlerin algılanması ile ilgili genel bir bilgi sunulmuştur. Yol işaretleriyle sağlanan görsel bilgi, güzergahın seçimi, kavşaklardan güvenli bir geçiş, fiziksel engellere karşı önceden uyarma gibi sürücülere temel direktifler verir. Tezin diğer bölümlerinde reflektivite, çevresel koşulların refletivite üzerindeki etkisi ve işaret görünürlüğünün muhafazası ile ilgili konular ve trafik işaretlerinin gece şartlarında görünürlüğünü sağlayan reflektif malzemenin doğru olarak seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to provide information that will be relevant to understanding of roadsigns for road traffic guidance. The discussion of four aspects: conspicuity, legibility, comprehensibility and credibility lead the user of the study to a general understanding of all aspects required for a user's perception of signs. The visual information provided by the roadsigns gives the motorist fundamental instructions governing the selection of routes, safety at intersections, warning of physical obstructions. In the other chapters, the subjects are discussed, including retroreflection, influence of environmental conditions and the maintenance of signs and the matters related to the proper selection of retroreflective sheeting.