Çapraz akışlı, su-hava tipi ısı değiştiricilerinin dinamik davranışlarının analitik olarak belirlenmesi
  1. Tez No: 76227
  2. Yazar: MEHMET HAKAN ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, çapraz akışlı, su-hava tipi, levha kanatçıklı bir ısı değiştiricisinde, sıcak akışkanın giriş sıcaklığına uygulanan basamak değişime, ısı değiştiricisinin dinamik davranışını belirlemek için bir analitik yaklaşım geliştirilmiştir. Analitik çalışmada, boru çeperi ısı kapasitesi, sıcak akışkanın ısı kapasitesine ilave edilmiştir. Sıcak ve soğuk akışkan ile kanadın enerji denklemleri birlikte çözülerek zamana göre kapalı, analitik çözümler elde edilmiştir. Sıcak ve soğuk akışkanın çıkış sıcaklığı ile kanadın sıcaklığının zamanla değişimlerini veren ifadelerden, akışkanların çıkış sıcaklıklarını belirlemek için, BASIC dilinde bir bilgisayar programı yazılmıştır. Elde edilen sıcak ve soğuk akışkanın çıkış sıcaklıkları kullanılarak, kazanç, zaman sabiti ve gecikme zamanı hesaplanmıştır. Elde edilen analitik sonuçlar deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, theoretical and experimental analyses of a water-air type, cross- flow, finned heat exchanger is performed for the prediction of its transient behaviour for a step change in inlet temperature of the hot fluid. Energy equations for the hot and cold fluids and fins are derived and solved analytically. In this approach, the thermal capacity of the solid wall is neglected by adding its capacity of the hot fluid. A computer program is prepared in BASIC to get the numerical results and closed analytical solutions are obtained. An experimental set-up is developed to get the experimental results. Analytical and experimental results are compared.