Peyami Safa'nın romanlarında din ve toplum görüşü
Peyami Safa's religion and society wievs in his novels
- Tez No: 762273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAL SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Oluşturduğumuz çalışma ile Peyami Safa'nın romanlarında dönemin toplumunun özelliklerini ve dönemin toplumunun özellikleri ile dinin ne derece etkileşim halinde olduğunu ele almaya çalıştık. Ardından çağdaşlaşma ile özdeş kabul edilen batılılaşma olgusunun, cumhuriyetin ilk yıllarında hangi boyutları ile yaşandığını, meydana gelen sosyal değişimin batılılaşma taraftarları ile geleneksel yapının korunmasından yana olanlar arasında ne gibi ihtilaflara sebebiyet verdiği konularını Safa'nın romanlarından yola çıkarak incelemeye çalıştık. Çalışmamıza kaynaklık edecek temel kavramlar, Peyami Safa'nın hayatı, eserleri ile din ve toplum anlayışına ilişkin görüşleri de ele alınarak tespitler yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study, which we created as a result of our research, is to reveal the extent to which the changes and religion event in the society of the Peyami SAFA period are revealed in all their reality in Safa's works. At this point, first of all, the main elements that constitute the main point of our study were discussed. Then, the information about our writer's life, his works and his views on the universe of thought were meticulously put into the foreground. Afterwards, after examining Social Change and Religion in a holistic category, determinations were made about social change and Safa's religious view in Safa's works.