Anadolu sahası halk hikâyelerinde kapatılma/tutsaklık
Confinement/captivity in Anatolian folk stories
  1. Tez No: 762291
  2. Yazar: KÜBRA SAÇAKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu çalışmadaki temel konu ve amaç bireylerin farkında olarak veya olmayarak içinde bulunduğu/bulunmaya zorlandığı kapatılmanın Anadolu Halk Hikâyeciliğine yansıyan izlerini tespit etmektir. Türleri, nedenleri, uygulayıcıları, mekânları, sonuçları gibi başlıklar altında inceleyeceğimiz bu kavram, psikoloji ve sosyoloji disiplinleri çerçevesinde de ele alınmış olup çalışmada yer almaktadır. İncelenen Anadolu sahası halk hikâyelerinde kapatılmanın çeşitli boyutlarda kendine yer bulduğu görülmektedir. Kapatılmanın bireyler ve toplumlar üzerindeki etkileri, bunların hikâyelerde ele alınış şekilleri bulunarak yorumlanmıştır. Kapatılmanın maddesel boyutun dışına çıkarak psikolojik ve sözlü olarak da bireyler üzerinde etkide bulunabileceğine dikkat çekilmektedir. Anadolu sahası halk hikâyelerinde kendisine önemli bir yer edinmiş olan bu konu hakkında yeterli çalışmaya rastlanılmaması konunun ele alınması ve incelenmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The main subject and aim of this study is to determine the traces of the confinement in which individuals are consciously or unconsciously in or forced to be in Anatolian Folk Storytelling. This concept, which we will examine under the titles such as its types, causes, practitioners, spaces, and effects, has also been discussed within the framework of psychology and sociology disciplines. It is seen that confinement exists in various dimensions in the analyzed Anatolian folk stories. In the study, the effects of confinement on individuals and societies have been interpreted by determining the way they have been handled in the stories. It is pointed out that confinement can go beyond the material dimension and affect individuals psychologically and verbally. Since there are not enough studies on this subject, which has an important place in Anatolian folk stories, it is important to discuss and examine the subject.