Geogrid ile güçlendirilmiş iri daneli zeminlerin kayma dayanımı parametrelerinde şekil faktörünün etkisi
Effects of shape factor on the shear strength parameters of coarse grained soils reinforced with geogrid
- Tez No: 762292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde granüler zeminlere geogrid yerleştirilmesi ile farklı birçok geoteknik mühendisliği problemine çözüm üretilmektedir. Bu çözümlerde zemin-geogrid kenetlenme mekanizması önemli rol oynamaktadır. Ancak zemin danelerinin şekil faktörlerinin zemin-geogrid kenetlenme mekanizmasına etkisi ve zemin-geogrid kenetlenmesinin derinlik boyunca değişimi yeterince iyi bilinmemektedir. Bu çalışmanın temel amacı danelerinin şekil faktörlerinin zemin-geogrid kenetlenme mekanizmasına etkisinin ve bu etkinin geogridin üstündeki ve altındaki zemin bölgelerindeki değişimini incelemektir. Bu amaçla üç granüler zemin numunesi elde edilip sayısal görüntü işleme ile danelerin şekil faktörleri belirlenmiştir. Sonrasında bu granüler zemin numuneleri üzerinde büyük ölçekli kesme kutusu ve CBR deneyleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra kesme yüzeyine, kesme yüzeyinin altına ve üstüne farklı derinliklere geogrid yerleştirilerek büyük ölçekli kesme kutusu deneyleri ile zemin profili boyunca zemin-geogrid kenetlenme düzeyi araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda danelerin açısallığı arttıkça kayma dayanımının arttığı gözlemlenmiştir. Geogridin üstünde ve altındaki zemin bölgelerinin kayma dayanımının farklı olduğu görülmüştür. En yüksek kenetlenme etkisi geogrid donatının maksimum dane çapı kadar üstündeki bölgede elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Geogrids are used nowadays to handle a wide range of geotechnical engineering challenges in granular soils. These challenges heavily rely on the interlocking mechanism of the soil and geogrid. However, it is unknown how the shape factors of the soil grains will affect the soil-geogrid interlocking mechanism and how this will affect the variance along the depth. The major objective of this paper is to investigate how the shape factors of the soil grains affect the soil-geogrid interlocking mechanism and how this effect varies in the soil regions above and below the geogrid. Three granular soil samples were obtained for this purpose, and image processing was used to estimate the shape parameters of the grains. After that, these granular soil samples were subjected to large-scale direct shear box and CBR tests. After that, geogrids were positioned at various depths on, beneath, and above the shear surface, and large-scale direct shear box tests were used to look at the soil-geogrid interlocking level along the soil profile. The study's findings revealed that the shear strength rose in proportion to the angularity of the grains. It was observed that the soil sections above and below the geogrid had varying shear strengths. The highest interlocking effect was obtained in the region above the geogrid reinforcement as much as the maximum grain diameter.