Gebelerde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile antepartum semptom yaşama durumları arasındaki ilişki
The relationship between HEALTHY lifestyle behaviors and antepartum symptom living status in pregnancy
- Tez No: 762309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TUĞUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, gebelerde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile antepartum semptom yaşama durumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Haziran 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında, Kahramanmaraş ili Afşin ilçesine bağlı 1, 2, 3 ve 5 no'lu Aile Sağlığı Merkezi (ASM)'nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini ASM'ye kayıtlı 485 gebe oluşturmuştur. Örnekleme tabakalı örnekleme yöntemi ile ilgili formül kullanılarak evrenden seçilen 215 gebe alınmıştır. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ-II) ve Antepartum Semptom Kontrol Listesi kullanılarak yüz yüze anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 23,0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar, t testi, ANOVA varyans analizi, Pearson Korelasyon analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H tek yönlü varyans analiz testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a descriptive study to determine the relationship between healthy lifestyle behaviors and antepartum symptom experience in pregnant women. The research was carried out between June 2021 and May 2022 at the Family Health Center (ASM) numbered 1, 2, 3 and 5 in Afşin district of Kahramanmaraş province. The population of the study consisted of 485 pregnant women registered to the ASM. Using the formula related to the stratified sampling method, 215 pregnant women were selected from the population. Research data was obtained by face-to-face survey method using Personal Information Form, Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (SYBDS-II) and Antepartum Symptom Checklist. Prior to conducting the research, institutional permissions were obtained with the approval of the ethics committee. In the evaluation of the research data, descriptive statistics tests, number and percentage distributions, t test, ANOVA analysis of variance, Pearson Correlation analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H one-way analysis of variance tests and Linear Regression analysis were used by using SPSS 23.0 program. A p value of 0.05), however, there was a weak correlation between the sub-dimension scores of the HLBS-II and physical symptoms and psychosocial symptoms (p).