Project management in the era of ai: Review and analysis
Yapay zeka çağında proje yönetimi: İnceleme ve analiz
- Tez No: 762350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde Yapay Zeka'nın (AI) bazı mesleklerin performansını artırması beklenirken, bazılarını ise ortadan kaldırması beklenmektedir. Bir meslek olarak Proje Yönetimi'nin (PM) de bu trendden muaf olmayacağı öngörülmektedir, bu nedenle AI'nın gelecekte sahada ne gibi etkileri olabileceği konusunda spekülasyon yapmaya değer. Bu çalışma, Proje Yönetimi alanına üç açıdan katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Öncelikle; Bu çalışma, yeni bir literatür tarama tekniği olan bütünleştirici literatür tarama tekniği ile alanı incelemektedir. İkinci olarak, bu çalışma, bibliyometrik analiz perspektifi ile bir meslek olarak AI'nın PM üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Son olarak, bu çalışma PM alanının olası gelişimini haritalamaktadır. Verimlilik ve organizasyonel amaçlar açısından hayati önem taşıdığından, karar vericilerin bir mesleğin geleceğini ve gelişimini haritalaması çok önemlidir. Bu nedenle, çalışmada yapay zeka ile güçlendirilmiş proje yönetiminin farklı seviyelerdeki politika sonuçları, işletme düzeyinde, yöneticiler düzeyinde ve ulusal düzeyde analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular, yapay zekanın gelecekteki proje yönetimi uygulamalarının ayrılmaz bir parçası olacağını ve proje yönetimi mesleği üzerinde anında bir etkisi olacağını göstermiştir. Yapay zekanın insan odaklı proje yönetiminin yerini alması muhtemel olmasa da, literatüre göre maliyet, zamanlama ve risk yönetimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI) is expected to boost the performance of certain professions, while potentially destroying a few of them. Project Management (PM), as a profession, will not be exempt from this trend, thus it's worth speculating on what implications AI may have on the field in the future. This study aims to contribute to the PM domain from three perspectives, First of all; this study reviews the domain with the integrative literature review technique, which is a novel literature review technique. Secondly, this study explores the effects of AI on PM as a profession from a bibliometric analysis perspective. Lastly, this study maps the possible evolution of the PM domain. A map of the evolution of the domain is crucial for decision-makers since it is vital in terms of efficiency and organizational purposes. From this perspective, policy implications of AI-augmented PM on different levels are analyzed, in terms of business and managers, and its implications at the national level. The findings demonstrated that AI will become an integral element of future PM practice and will have an immediate impact on the PM profession. It is anticipated that while AI is not likely to replace human-driven project management, it will have a significant impact on cost, scheduling, and risk management, according to the literature.