Minikler ve yıldızlar kategorilerinde yarışan judo sporcularını müsabaka öncesi ve müsabaka esnasında etkileyen psikolojik faktörlerin belirlenmesi
Determination of psychological factors affecting judo athletes competing in children and pre-cadet categories before and during competition
  1. Tez No: 762351
  2. Yazar: HAKAN CEBECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT FİŞNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Judo branşının kuvvet, kondisyon, çeviklik, esneklik ve stratejik beceri gerektiren bir disiplin olması bu branşta sportif başarıya ulaşmayı oldukça zorlaştırmaktadır. Özellikle minik ve yıldız gruplarında yarışan judocuların müsabakalarda kendi sportif performanslarını ortaya koyamadıkları söylenebilir. Bu çalışmada, minikler ve yıldızlar kategorilerinde yarışan judo sporcularının müsabaka öncesi ve müsabaka esnasında etkilendikleri psikolojik faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenoloji) çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Judo Federasyonu faaliyet programlarında yer alan Minikler ve Yıldızlar Türkiye Şampiyonlarında sporcusu yarışmış olan 7 Judo Antrenörü (2. kademe ve üzeri) ile Minikler / Yıldızlar Türkiye şampiyonalarında yarışmış faal 5 judo sporcusu olmak üzere 12 görüşmeci oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu kasti örneklem yöntemine göre belirlenmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak nitel araştırma yöntemi olan bireysel görüşme tekniği tercih edilmiştir. Toplanan verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, minikler ve yıldızlar kategorilerinde yarışan judo sporcularının antrenörler, motivasyon, rakip sporcuların özellikleri, rakip sporcuların davranışları, malzeme ve çevre alt boyutlarından psikolojik olarak etkilendikleri belirlenmiştir. Bu çalışmanın, minik ve yıldız kategorilerinde yarışan judo sporcularının ve judo antrenörlerinin, psikolojik becerileri ile ilgili müsabaka öncesinde ve müsabaka esnasında yaşadıkları problemlerin çözümüne yönelik yapılabilecek çalışmalara temel oluşturması açısından önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that judo is a discipline that requires strength, condition, agility, flexibility and strategic skills makes it very difficult to achieve sportive success in this branch. It can be said that especially judoist competing in children and pre-cadet groups could not show their own sportive performances in competitions. In this study, it is aimed to examine the psychologically factors that judo athletes competing in children and pre-cadet categories are affected before and during the competition. In this research, phenomenology, one of the qualitative research methods was used. The study group of the research consists of 12 interviewees, 7 Judo Trainers (2nd level and above) whose athletes competed in the Children and Pre-cadet Turkey Champions included in the Judo Federation activity programs, and 5 active judo athletes who competed in the Children and Pre-cadet Turkey championships. The study group of the research was determined according to the deliberate sampling method. The data of the research were obtained by using semi structured interview form. As a data collection method, the individual interview technique which is a qualitative research method was preferred. Content analysis method was used in the analysis of the collected data. According to the findings, it was determined judo athletes competing in the categories of children and pre-cadet were psychologically affected by trainers, motivation, choracteristics rival athletes, behaviours of rival athletes, equipments and environment. It is thought that this study is important in terms of forming a basis for the studies that can be done to solve the problems that judo athletes and judo coaches competing in children and pre-cadet categories experience before and during the competition related to their psychological skills.