İmplant uygulamalarında hasta memnuniyeti, peri-implant doku sağlığı ve serum IL-6, CRP, sST-2 düzeylerinin değerlendirilmesi: prospektif kesitsel bir çalışma
Evaluation of patient satisfaction, peri-implant tissue HEALTH and serumIL-6, CRP, SST-2 levels in implant treatments: A prospective cross-sectional study
- Tez No: 762359
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZLEM ALPTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Amaç: Dental implant tedavisi görmüş hastalarda idame döneminde hasta memnuniyetini ve hastaların tedaviye dair bilgi düzeylerini ölçmek ve peri-implant doku sağlığının peri-implant sulkuler sıvıda (PISS) ve serumda IL-6, CRP ve sST-2 üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya implant tedavisi görmüş 265 hasta dahil edilmiştir. Hastalara klinik ve radyografik değerlendirmenin yanında“OHIP-14”ile hazırlanan“Memnuniyet-Pozitif Tutum”ve“Bilgi”ölçekleri uygulanmıştır. Bunun yanında dahil edilme kriterlerini karşılayan 69 hastadan PISS ve serum örneklerinde IL-6, CRP ve sST-2 düzeyleri analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların ortalama yaşı 53.07'dir. Katılımcıların %57.7'si (n=153) kadın, %42.3'ü (n=112) erkektir. 265 hastadan 113'ü (%42.6) peri-implant sağlık, 88'i (%33.2) peri-implant mukositis ve 64'ü (%24.2) peri-implantitis grubuna dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To measure the patient satisfaction and knowledge level about the treatment during the maintenance phase in patients who received dental implant treatment, and to evaluate the effect of peri-implant tissue health on IL-6, CRP and sST-2 in peri-implant sulcular fluid (PISS) and serum. Material and Method: 265 patients who received implant treatment were included in the study. In addition to the clinical and radiographic evaluation, the“Satisfaction-Positive Attitude”and“Knowledge”scales with“OHIP-14”were applied to the patients. In addition, IL-6, CRP and sST-2 levels were analyzed in PISS and serum samples from 69 patients who met the inclusion criteria. Results: The mean age of the patients participating in the study was 53.07. 57.7% (n=153) of the participants were female and 42.3% (n=112) were male. Of the 265 patients, 113 (42.6%) were included in the peri-implant health group, 88 (33.2%) were included in the peri-implant mucositis group, and 64 (24.2%) were included in the peri-implantitis group.