Evaluation of electrodermal activity in diabetic rats treated with vildagliptin and metformin
Vildagliptin ve metformin ile tedavi edilen diyabetik sıçanlarda elektrodermal aktivitenin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 762363
  2. Yazar: MUFTAH MOHAMED MUFTAH SHAWESH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARZU YİĞİT, PROF. DR. NAZAN DOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Elektrodermal aktivite (EDA), sempatik sinir sistemi ile innerve olan ekrin ter bezlerinin aktivitesini yansıtan derinin elektriksel iletkenliğinin ölçümüdür. Çalışmamızda, metformin, vildagliptin ve metformin+vildagliptin kombinasyonu uygulanan diyabetik sıçanlarda elektrodermal aktivitenin, dolayısıyla sempatik aktivitedeki değişikliklerin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada 50 adet erkek Wistar sıçan kullanıldı. Sıçanlar 10'u kontrol, 40'ı deney grubu olacak şekilde ayrıldı. Deney grubundaki 40 hayvanda 45 mg/kg ip streptozotosin (STZ) uygulamasından sonra kan şekeri düzeyi 250 mg/dl' yi geçen hayvanlar diyabetli olarak kabul edildi. Sıçanlara 15 gün boyunca gavaj ile çeşme suyu, 500 mg/kg metformin, 50 mg/kg vildagliptin, ve 500 mg/kg metformin+50 mg/kg vildagliptin verilerek diyabetik kontrol (n=10) ve deney grupları (3 grup, n=10) oluşturuldu. 15 gün sonunda kan şekerleri tekrar ölçüldükten ve diyabetin devam ettiği görüldükten sonra Biopac MP35 cihazı kullanılarak, ses uyarısı verilmeden önce dinlenim durumundaki tonik, işitsel uyarıdan sonra gelişen cevap fazik deri iletkenlik seviyesi (DİS) olarak kaydedildi. Gruplar arasındaki farklılıklar one-way Anova testi ve Posthoc Tukey testi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Electrodermal activity (EDA) is the measurement of the electrical conductivity of skin, which indicates the activation of sympathetically innervated eccrine sweat glands. Thus, sympathetic system activity that innervates eccrine sweat glands. In our study, it was aimed to evaluate electrodermal activity and thus changes in sympathetic activity in diabetic rats treated with vildagliptin, metformin and metformin+vildagliptin combination. 50 male rats were used in this study. Rats were divided into control (n=10) and experimental groups (n=40). Fourty animals in experimental group were injected with 45 mg/kg streptozotocin as a single dose intraperitoneally. After 3 days, animals whose blood glucose level exceeded 250 mg/dl were considered as diabetic. Rats were divided into 4 groups as diabetes, vildagliptin, metformin and metformin+vildagliptin. Vildagliptin (50 mg/kg), metformin (500 mg/kg) and 500 mg/kg metformin+50 mg/kg vildagliptin were administered by gavage for 15 days. After measuring blood glucose again at the end of the 15 days and seeing that diabetes continues, tonic activity was recorded before sound stimulus, and phasic skin conductivity level (SCR) was recorded in response to the auditory stimulus by using Biopac MP35 device. Differences between groups were determined by one-way Anova test. Tukey test was used to determine the significance between the groups.