Sensorinöral tip işitme kaybında fonem bazında şiddet artışının konuşmayı ayırt etme skorları üzerine etkisi
Impact Of İncreased Phonem Intensity With Sensorineural Hearing LOSS Patients On Speech Discrimination Score
  1. Tez No: 762362
  2. Yazar: KÜBRA KÖMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç:Bu çalışmada amacımız sensorinöral tip işitme kaybı (SNİK) olan hastalarda konuşmayı ayırt etme skorlarında (KAS) daha iyi sonuçlar elde etmek ve hastaların konuşma anlaşılırlıklarının artmasını sağlamaktır. Yöntem:Bu çalışma 2021 yılında Başkent Üniversitesi Hastanesi KBB Anabilim Dalı'na başvuran 18-80 yaş arası SNİK olan 80 birey ile gerçekleştirilmiştir. KBB kliniğine başvuran ve odyolojik değerlendirme sonrası bilateral hafif ve orta derecede sensorinöral tip işitme kaybı olan bireylere klinikte uygulanan rutin konuşmayı ayırt etme testi yapılmış ve skorları belirlenmiştir. Sonrasında ses stüdyosunda kayıt alınan kelimelerin yalın halleri (1. versiyon) 1.ölçüm olarak ve fonemlerinin şiddetlerinin arttırıldığı halleri (2. versiyon) 2. ölçüm olarak hastalara dinletilmiştir. 1. KAS ve 2. KAS belirlenmiştir. Bulgular:Çalışma 80 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 49'u (%61,3) kadın, 31'i (%38,8) erkektir. İşitme kaybı orta derece olan olan 31, hafif derece olan 49 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Sağ KAS 1.ölçüm (48,60±23,24) sağ KAS 2. ölçüm skorlarına (37,08±23,73) göre daha yüksek gözlense de ilgili farkın istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olmadığı gözlenmiştir (p=0,610). Benzer olarak sol kulakta da 1.ve 2. ölçüm skorları farkının da istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olmadığı görülmüştür (p=0,822). Sonuç:Çalışmanın sonucunda beklentimiz 2. ölçümlerde anlaşılırlığın artacağı yönündeydi. Fakat bu yönde bir artış olmadı ve 2. ölçüm sonucu KAS düşmüştür. Kayıt esnasında kullanılan teknik geliştirilerek daha iyi sonuçlara ulaşılabilir. Hastaların konuşma anlaşılırlığına yönelik işitme cihazı teknolojilerinde kullanılabilecek sistemler geliştirilebilir. Bunun için daha kapsamlı ve detaylı çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our aim is to achieve better results in speech discrimination scores (SD) and to increase speech discrimination in patients with sensorineural hearing loss (SNHL). Methods: This study was carried out with 80 individuals with SNHL between the ages of 18-80 who applied to Başkent University Hospital ENT Department in 2021. The routine speech discrimination test applied in the clinic was performed on individuals with bilateral sensorineural type mild and moderate hearing loss who applied to the ENT clinic and after the audiological evaluation, and their scores were determined. Afterwards, the plain forms of the words recorded in the sound studio (1st version) were listened to as the 1st measurement, and the phonemes with increased intensities (2nd version) were listened to the patients as the 2nd measurement. 1st SD and 2nd SD were determined. Results: The study was carried out with 80 individuals. 49 (61.3%) of the participants were female and 31 (38.8%) were male. 31 individuals with moderate hearing loss and 49 individuals with mild hearing loss were included in the study. Although right SD 1st measurement (48.60±23.24) was higher than right SD 2nd measurement scores (37.08±23.73), it was observed that the relevant difference was not statistically significant (p=0.610). Similarly, the difference in the 1st and 2nd measurement scores in the left ear was not statistically significant (p=0.822). Conclusion: As a result of study, our expectation was that the intelligibility of speech would increase in the 2nd measurements. However, there was no increase in this direction and SD decreased as a result of the 2nd measurements. Better results can be achieved by improving the technique used during recording. Systems that can be used in hearing aid technologies for speech intelligibility of patients can be developed. For this, it has been seen that more comprehensive and detailed studies are needed.