On the beautiful as the symbol of the morally good in Kant's aesthetics
Kant estetiğinde ahlaki iyinin sembolü olan güzel üzerine
- Tez No: 762364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Kant'ın Yargı Yetisinin Eleştirisi'ndeki ünlü ifadesiyle ortaya koyduğu güzellik ve ahlaki açıdan iyi arasındaki analojinin anlamını ve rolünü analiz etmektedir:“Güzel, ahlaki iyinin sembolüdür.”Bu analojiyi inceleyerek, Kant estetiği açısından estetik ve ahlak arasındaki olası ilişkileri araştıran bu tez, estetik deneyimin ahlaki eylemlerimizin sürekliliği için bir motivasyon kaynağı olduğunu savunmaktadır. Doğal güzelliğin tüm estetik deneyimler arasında ahlaki motivasyon sağlamada üstünlüğe sahip olduğunu iddia eden bu çalışmanın kapsamını doğaya ilişkin estetik deneyimimiz oluşturmaktadır. Doğal güzellikle girilen estetik deneyimin iki önemli sonucu vardır. Birincisi, ahlaki duygumuzu güçlendirir ve doğayı ahlaki eylemlerimiz için uygun bir yermiş gibi görmemizi sağlar. Yani, kendimizi doğa ile uyum içinde hissetmemizi sağlar. Doğaya yönelik bu uyumlu bakış, doğal güzelliği takdir etmenin ikinci sonucuna yol açar: eleştirel felsefeye dolaylı olarak birlik sağlar. Güzel ve ahlaki iyiyi analojik düşünmenin bu iki sonucu, güzel yargılarında öznel amaçsallık ilkesinin işlevinin araştırılmasıyla temellendirilir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the meaning and role of the analogy between beauty and the morally good introduced in Kant's Critique of Judgment by his famous statement:“beautiful is the symbol of the morally good.”By examining this analogy, this thesis investigates the possible relations between aesthetics and morality with regard to Kant's aesthetics, it argues that aesthetic experience is a source of motivation for the continuity of our moral acts. By claiming that natural beauty has superiority in providing moral motivation among all aesthetic experiences, the scope of this thesis consists in our aesthetic experience of nature. Aesthetic experience of natural beauty has two important outcomes. First, it strengthens our moral feeling and enables us to regard nature as if it is an appropriate place for our moral acts. That is, it makes us feel as if in harmony with nature. This harmonious look toward nature leads to the second outcome of appreciating natural beauty, that is, it provides unity indirectly to the critical philosophy. These two outcomes of analogical thinking of the beautiful and the morally good are grounded by investigating the function of the principle of subjective purposiveness in aesthetic judgments of beauty.