Turkey's integration to research networks and research networks' effects on scientific studies: The case of METU
Türkiye'nin araştırma ağlarına entegrasyonu ve araştırma ağlarının bilimsel çalışmalara etkisi: ODTÜ incelemesi
- Tez No: 762368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARSEV UMUR AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Araştırma ağları, bilimsel üretkenliği artırmada oldukça faydalıdır. İşbirliğinin bilimsel üretkenlik üzerindeki etkisi ve nasıl iyileştirileceği konusunda geniş bir literatür bulunmaktadır. Bilimsel üretimdeki kritik konumları nedeniyle üniversiteler, bu konuya ilişkin çalışmalarda ele alınması gereken en önemli kurumlardır. Türkiye, üniversitelerin bilimsel üretkenliğini izlemek için küresel üniversite sıralamalarını bir ölçüt olarak kullanmaktadır. Türkiye 11. Kalkınma Planı'nda 2023 yılına kadar uluslararası akademik sıralamalarda ilk 100 üniversite arasında en az iki üniversiteye sahip olmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, anılan hedef doğrultusunda Türkiye'deki akademisyenlerin uluslararası araştırma ağlarına nasıl entegre edilebileceği sorusuna yanıt aramaktadır. Bu bağlamda, bibliyometrik değerlendirme ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşan karma bir yöntem kullanan çalışma, ODTÜ örneğinden hareketle, Türkiye'nin araştırma ağlarına entegrasyonuna, ağ seçimlerini etkileyen faktörlere ve entegrasyonun Türkiye'deki araştırmalar üzerindeki etkilerine dair bilgi sunmaktadır. Bulgular, coğrafi, sosyal/kültürel veya kurumsal yakınlığın ve çeşitli devlet politikalarının araştırma ağları ile entegrasyonu -kolaylaştırabileceğini ortaya koymaktadır. Altyapı, işbirliğinde bulunanların yetenekleri ve finansman kanalları, ağlar ile entegrasyonu etkileyen diğer kritik faktörlerdir. Entegrasyonu kolaylaştıran veya zorlayan faktörler altı ana başlık altında sınıflandırılmaktadır: düzenleme, mali kaynaklar, insan kaynakları, altyapı, etik ve demokratik konular. Hızlı ve kolay ama en önemli konulara odaklanarak, Çalışma entegrasyonun geliştirilmesi amacıyla; finans ve insan kaynakları ile lojistik ve genel politika çerçevesi konularında çeşitli tavsiyelerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Research networks are instrumental to improve scientific productivity. There is a vast literature on the influence of collaboration on scientific productivity and how to improve the collaborative environment. Due to their critical position in scientific production, universities are the appropriate venue to focus on working on scientific productivity. Turkey employs global university rankings as a benchmark for tracking scientific productivity of universities. In the 11th Development Plan, Turkey aims to have at least two universities among the top 100 universities with respect to international academic rankings by 2023. Thus, this study aims to answer how should Turkish scholars be integrated into international research networks considering this target. In this respect, using a mixed methods approach —a combination of bibliometric assessment and semi-structured interviews— the study provides an overview of Turkey's integration to research networks, factors affecting network integration, and an evaluation of the effects of networks on research in the case of METU. Findings reveal that geographical, social/cultural, or organizational proximity and using the same language and policies of the government could facilitate the strengthening of the integration with the research networks; infrastructure, capabilities of the partners, and funding channels are critical factors for network preferences. Factors facilitating or challenging the integration are classified under six main pillars: regulation, financial resources, human resources, infrastructure, ethics, and democratic issues. Focusing on the swift and easiest but the most important issues, the study also recommends actions to be taken on finance and human resources and logistics and infrastructure.