Comparative study of peace negotiations
Barış görüşmelerinin karşılaştırmalı çalışması
- Tez No: 762381
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, barış müzakerelerinin başarısını destekleyen mekanizmaları araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın odak noktası, üçüncü taraf müdahalesi ve tarafların çıkarları olan iki ana faktördür. Barış görüşmelerinde üçüncü taraf müdahaleleri tarafların çıkarları ile birleştiğinde taraflar arasındaki iş birliği ve iletişimi arttırarak barış görüşmelerinin başarısını desteklemektedir. İsyancı örgütlerin etnik kökenleri, örgütlenme biçimleri ve seçim sistemleri gibi bazı benzerlikler nedeniyle Muhafazakar Parti'nin IRA ile başlattığı barış görüşmeleri Türkiye'deki Çözüm Süreci ile karşılaştırılabilecek önemli bir örnek teşkil etmektedir. Üçüncü tarafların müdahalesinin olmaması ve tarafları müzakerelerden çekilmeye motive eden değişimler, silahsızlanma, yasal yol haritası ve muhalefetin dahil edilmesi konularında sorunlara yol açmaktadır. İşçi Partisi'nin seçim zaferi ile desteklenen komisyonlar oluşturarak, bağlayıcı süreler belirleyerek ve toplantılar yaparak oluşturulan üçüncü göz müdahaleleri bu sorunların aşılmasına ve 1998 yılında Hayırlı Cuma Anlaşması'nın imzalanmasına büyük katkı sağlamıştır. Üçüncü bir gözün eksikliğinden dolayı Türkiye'deki Çözüm Süreci silahsızlanma, geri çekilme, yasal reformlar ve sert milliyetçi eleştirilere ilişkin ciddi sorunlar yaşamıştır. AKP hükümetinin 2009'da PKK sorununda koordinasyonu sağlamak için ABD'den bir koordinatör talep etmesine rağmen, Çözüm Sürecin'de herhangi bir üçüncü gözün müdahalesini reddetmesinin ana nedeni Türkiye'deki rejim değişikliği çerçevesinde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the mechanisms that support the success of peace negotiations. Two main factors are the focus of this work, which are third-party intervention and payoffs of parties. When third-party interventions are combined with payoffs of parties in peace negotiations, cooperation and communication among parties have increased, which supports the success of peace negotiations. Due to certain similarities including ethnic roots of insurgent organizations, their way of organizing and electoral systems, the peace negotiation with IRA that Conservative Party initiated offers an important case that can be compared with Resolution Process in Turkey. Lack of third-party intervention and changes in payoffs motivating parties to defect from negotiations caused problems in disarmament, legal roadmap and incorporation of the opposition issues. Supported by electoral victory of Labor Party, third-party interventions through creating commissions, setting binding deadline and conducting meetings highly contributed the solution of these problems and the signing of Good Friday Agreement in 1998. On the other hand, Turkey had suffered from lack of third-party interventions with regards to disarmament, withdrawal, legal reforms and harsh nationalist critics. The impact of regime change in Turkey on Resolution Process is also addressed as a main reason for declining any third-party intervention in 2013 although AKP government demanded a coordinator from the U.S for ensuring the trans-national collaboration in PKK problem in 2009.