Secondary mathematics teachers' subject matter knowledge of quadratic functions and its contribution to student learning outcomes
Lise matematik öğretmenlerinin ikinci dereceden fonksiyonlara yönelik konu alan bilgisi ve bunun öğrencilerin öğrenme çıktılarına katkısı
  1. Tez No: 762416
  2. Yazar: GÜLZADE KARACI YAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmanın amacı lise matematik öğretmenlerinin ikinci dereceden fonksiyonlara yönelik konu alan bilgisini ve bunun öğrencilerin öğrenme çıktılarına olan katkısını incelemektir. Araştırma iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada, öğretmenlerin ikinci dereceden fonksiyonlar kavramına ilişkin konu alan bilgisini, genel alan bilgisi, uzmanlık alan bilgisi ve ufuk alan bilgisi alt boyutları kapsamında değerlendirmek için 18 lise matematik öğretmenine açık uçlu bir ölçek uygulanmıştır. Öğretmenlerin ikinci dereceden fonksiyonlara yönelik konu alan bilgisi ile bunun öğrencilerin öğrenme çıktılarına olan katkısını incelemek amacıyla, iki ayrı durum çalışması yürütülmüştür. Bu amaçla, araştırmanın ilk aşamasına katılan 18 öğretmen arasından anket sonuçlarına göre iki öğretmen seçilmiştir. İkinci dereceden fonksiyonlar konusundaki öğretimlerine başlamadan önce bu iki öğretmenle görüşme yapılmıştır. Ayrıca, öğretmenler ikinci dereceden fonksiyonlar konusunu öğretirken araştırmacı tarafından sınıflarında gözlem yapılmıştır. Konunun öğretimi bittiğinde, iki öğretmenin sınıfındaki öğrencilere ikinci dereceler fonksiyonlarla ilgili açık uçlu bir test uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun ikinci dereceden fonksiyonlara yönelik genel alan bilgilerinin uzmanlık alan bilgilerinden ve ufuk alan bilgilerinden daha iyi olduğu görülmüştür. Ayrıca, öğretmenlerin ikinci dereceden fonksiyonlara yönelik ufuk alan bilgilerinin oldukça sınırlı olduğu görülmüştür. Öğretmenler ikinci dereceden fonksiyon kavramının lise matematik öğretim programında ve ileri matematikteki diğer kavramlarla ilişkisini anlama konusunda sınırlı bilgiye sahiptir. Bunun yanında, araştırma sonuçları öğretmenlerin ikinci dereceden fonksiyonlara yönelik konu alan bilgilerinin öğrencilerin bu konudaki öğrenme çıktılarına katkısı olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin ikinci dereceden fonksiyonlara yönelik alan bilgileri öğretmenlerin sınıftaki öğretimlerini etkilemiştir. Öğretmenlerin sınıftaki öğretimleri de öğrencilerin öğrenme çıktılarını etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate secondary mathematics teachers' subject matter knowledge (SMK) of quadratic functions and its contribution to teachers' instructional practice and student learning outcomes. The study was carried out in two stages. In the first stage, a questionnaire was administered to 18 secondary mathematics teachers to identify their SMK of quadratic functions, which has three sub-components: common content knowledge (CCK), specialized content knowledge (SCK), and horizon content knowledge (HCK). Two case studies were conducted to investigate the contribution of teachers' SMK to student learning outcomes regarding quadratic functions. Two teachers who were voluntary for further investigation were selected among 18 teachers based on their questionnaire results. Both teachers were interviewed before they started their instructional practice on the topic of quadratic functions. Observations were also made during their instructional practice on quadratic functions. Finally, the students of both teachers were administered a test to evaluate their performance on quadratic functions. The result showed that the majority of teachers' CCK was stronger than their SCK and HCK regarding quadratic functions. The findings also indicated that teachers' HCK regarding quadratic functions was fairly limited. Teachers have limited knowledge of associating quadratic functions with other content in the high school curriculum and any other concepts from advanced mathematics. Moreover, the data suggested evidence that teachers' SMK of quadratic functions contributed to student learning outcomes. Teachers' SMK affected their instructional practices, and their instructional practices contribute to student performance on quadratic functions.