Primipar annelere çevrimiçi verilen emzirme eğitimi ve akran desteğinin emzirme üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of breastfeeding education and peer support given to primiparous mothers through online counselling
  1. Tez No: 762417
  2. Yazar: SÜREYYA ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma primipar annelere çevrimiçi verilen emzirme eğitimi ve akran desteğinin emzirme üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla paralel randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Çevrimiçi yapılan çalışmanın örneklemini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi kadın hastalıkları ve doğum hastanesinde doğum yapan 52 kadın (26 deney, 26 kontrol) oluşturmuştur. Deney grubundaki kadınlarla haftada 1 kez çevrimiçi 40-60 dakika süren toplam 4 oturumlu görüşmeler yapılmıştır. Veriler araştırma başlamadan önce, eğitimlerin bittikten sonra bir hafta içerisinde ve bir ay sonrasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Araştırmaya Dahil Edilme Kriterleri Formu, Kişisel Bilgi Formu, LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği ve Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği (EÖYÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde ortalama ± standart sapma, sayı, yüzde, Pearson Ki-kare testi, bağımsız gruplar için t testi, eşleştirilmiş gruplar için t testi, Cohen's d katsayısı, Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a parallel randomized controlled experimental study to examine the effect of breastfeeding education and peer support given to primiparous mothers through online counselling. The sample of the online study consisted of 52 women (26 experimental, 26 control) who gave birth in Ankara University Faculty of Medicine Gynecology and Obstetrics Hospital. A total of 4 sessions, lasting 40-60 minutes, were conducted online once a week with the women in the experimental group. The data were collected before the research started, within a week after the training was completed, and after one month. Inclusion Criteria Form, Personal Information Form, LATCH Breastfeeding Diagnosis and Evaluation Scale, and Breastfeeding Self-Efficacy Scale (BSES) were used to collect data. In the analysis of the data, mean ± standard deviation, number, percentage, Pearson Chi-square test, t test for independent groups, t test for paired groups, Cohen's d coefficient, Cronbach alpha internal consistency coefficient were used.