Ankara ilinde tüketime sunulan çiğ, pastörize ve UHT sütlerde aflatoksin M1 düzeylerinin belirlenmesi
Determination of aflatoxin M1 levels in RAW, pasteurized and uht milk in Ankara
  1. Tez No: 762429
  2. Yazar: GÖRKEM CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜL DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Public Health, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: YÜKSEK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tüm yaş gruplarında sağladığı mikro ve makro besinler sayesinde diyetin önemli bir parçası olan sütün, patojen mikroorganizmalar ve bunların toksinleri ile kontaminasyonu, insan sağlığı açısından tehlike oluşturabilmektedir. Bu tehlikelerin en önemlilerinden biri Aspergillus türleri tarafından üretilen ve yemleri kontamine edebilen kanserojen özellikteki AFB1 mikotoksininin metabolize olarak süt ve süt ürünlerinde oluşturduğu AFM1'dir. Çalışmada Ankara ilinde tüketime sunulan denetimli çiğ sütlerde, sokak sütlerinde, pastörize ve UHT sütlerde AFM1 varlığının ve düzeylerinin belirlenmesi ile bu düzeylerin Türk Gıda Kodeksi'ne göre kabul edilebilir maksimum limite (50 ng/L) uygunluğunun ortaya konması amacıyla, 21 adet denetimli çiğ süt, 20 adet sokak sütü, 20 adet pastörize süt ve 20 adet UHT süt örneği ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz edilen örneklerin tamamında (%100) AFM1 varlığı tespit edilmiştir. İncelenen örneklerin %18,5'i Türk Gıda Kodeksi'ne göre sütlerde izin verilen maksimum AFM1 düzeyinin üzerinde bulunmuş, süt türleri arasında ise sokak sütlerinin yasal limitleri aşma oranının en yüksek (%30) olduğu belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan tüm örneklerde AFM1 varlığı tespit edilmesi yemlerin üretiminde ve depolanmasında daha dikkatli olunması gerekliliğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda sokak sütlerinde yüksek seviyede yasal limitleri aşan örneklerin bulunması, halkın sokak sütü tüketimi hakkında bilgilendirilmesi, denetimlerin arttırılması ve cezai yaptırımların ağırlaştırılması gerekliliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Contamination of milk, which is an important part of the diet in all age groups as it provides both micro and macro nutrients, with pathogenic microorganisms and their toxins can pose a danger to human health. One of the most important of these dangers is AFM1 formed by AFB1 mycotoxin produced by Aspergillus species, which is carcinogenic and can contaminate feed, metabolized in milk and dairy products. In the study, 21 regulated raw milk, 20 street milk, 20 pasteurized milk and 20 UHT milk samples were analyzed by ELISA method in order to determine the presence and levels of AFM1 in regulated raw milk, street milk, pasteurized and UHT milk consumed in the province of Ankara and to demonstrate the compliance of these levels with the maximum acceptable limit (50 ng/L) according to the Turkish Food Codex. The presence of AFM1 was detected in all of the analyzed samples (100%). According to the Turkish Food Codex, 18.5% of the examined samples were found to be above the maximum AFM1 level allowed in milk, and among the milk types, it was determined that the rate of street milk exceeding the legal limits was the highest (30%). The presence of AFM1 in all samples used in the study revealed that the necessity of being more careful in the production and storage of feeds. Furthermore, the presence of samples in street milk exceeding the legal limits at a high level showed the necessity of informing the public about street milk consumption, increasing the inspections and aggravating the criminal sanctions.