Çevre muhasebesi: Kars ilinde bir uygulama
Environmental accounting: An application in Kars
- Tez No: 762453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çevre ve iklim sorunlarında özellikle son yıllarda meydana gelen hızlı artış sonucu ortaya çıkan tahribat, işletmelerin faaliyetlerini devam ettirirken gerekli önlemleri almaları için bilinçlendirilmeleri hususunu daha önemli hale getirmektedir. Bu bilinçlendirme faaliyetleri ile çevre muhasebesi; bireylerin, toplumların ve işletmelerin çevre sorunlarının farkında olmalarını ve bu hususlarda sorumluluk alarak çevresel maliyetlerin azaltılmasına katkı sağlamalarını teşvik etmektedir. Çevre muhasebesi, bir işletme içindeki maddi ve maddi olmayan kaynakların değerlendirilmesinde, çevre mevzuatı çerçevesinde serbestçe kullanılan, doğrudan veya dolaylı olarak zarar gören doğal kaynakların dikkate alınması sürecidir. Bu bağlamda yapılan araştırmanın temel amacı, Kars ilinde faaliyet gösteren işletmelerin karar vericilerinin çevre sorunlarına, çevre muhasebesine yönelik algılarını ortaya koymaktır. Yüz yüze yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; Kars'ta faaliyetlerini sürdüren işletmelerin; çevrenin korunması ve kaynakların uzun ömürlü kullanımı konularında duyarlı oldukları yaşanan çevre sorunlarına karşı oldukça bilinçli oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca işletmelerin çevre sorunlarıyla mücadele etmek için muhasebe verilerinden faydalandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The destruction caused by the rapid increase in environmental and climate problems, especially in recent years, makes it more important for businesses to raise awareness in order to take the necessary precautions while continuing their activities. With these awareness activities, environmental accounting; It encourages individuals, society and businesses to be aware of environmental problems and to contribute to reducing environmental costs by taking responsibility for these issues. Environmental accounting is the process of considering and allocating natural resources that are freely used and directly or indirectly damaged within the framework of environmental legislation in the evaluation of tangible and intangible resources within an enterprise. The main purpose of the research in this work is to shed light on these perceptions of the decision makers of the enterprises operating in the province of Kars towards environmental problems and environmental accounting. In order to determine if there are significant differences between the data obtained from the face-to-face survey study conducted with the enterprises in Kars with the SPSS program, the relations between the variables were examined by using the cross table, chi-square and Kramer's V. These determined relationships show the existence of a moderate value relationship. It has been determined that businesses operating in Kars support the protection of the environment and the long-lasting use of resources, and businesses are conscious of environmental problems. Businesses benefit from accounting data to combat environmental problems.