An improved energy requirement prediction for queueing applications of electric vehicles based on parameter estimation
Elektrikli araçların kuyruk uygulamaları için parametre kestirimine dayalı iyileştirilmiş enerji gereksinimi tahmini
  1. Tez No: 762452
  2. Yazar: BERKAY SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Elektrikli araçların kullanımında son yıllarda artış gözlemlenmiştir. Araçların şarj edilmesi, karbon emisyonlarının azaltılması gibi çevreye birçok faydası olmasına rağmen, güç sistemleri için aşırı yükleme, güvenilirlik sorunları vb. gibi bazı yeni zorlukları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunların üstesinden gelmek için elektrikli araçların şarj edilmesi yönetilmelidir. Kuyruk stratejileri yönetim metodlarından biridir. Bu stratejiler, sistem özellikleri ve elektrik piyasası dikkate alınarak verilen kararlara bağlı olarak makul bir operasyon elde etmek için uygulanır. Literatürde kuyruğa alma için çeşitli yöntemler bulunmakla birlikte, aracın yük talebinin belirlenmesinde bir boşluk bulunmaktadır. Bir aracın talebi, o aracın güç tüketimi ile ilgilidir ve aktarma organları modelleri kullanılarak hesaplanabilir. Bu modeller, araç parametreleri ile ilgili matematiksel modeller kullanılarak aracın güç tüketiminin hesaplanmasına yardımcı olur. Yaşlanma etkileri nedeniyle parametre değerleri zamanla değişir. Bu nedenle, doğru tüketim bilgisi elde etmek için değerlerin kestirilmesi gerekmektedir. Bu tez, uygulanabilir kuyruk kararları vermek için bir aracın parametre değerlerini tahmin etmek ve yük talebini belirlemek için bir yöntem önermektedir. Önerilen yöntem, kullanılan geriye dönük simülasyon tabanlı aktarma organları modelinde kullanılan parametreler için En Küçük Kareler Kestirimi yöntemine dayanmaktadır. Ayrıca yük gereksinimleri belirlenirken bireylerin güzergah koşulları da dikkate alınmaktadır. Son olarak, sistem operasyonunu yönetmek için kuyruğa alınan uygulamalar için bir optimizasyon yöntemi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of electric vehicles has increased in recent years. Although they have many benefits to the environment such as reduced carbon emissions, charging of vehicles brings some new challenges for power systems such as overloading, reliability problems, etc. Charging of electric vehicles should be managed to overcome these problems. Queueing strategies are one of the management methods. These strategies are applied to obtain a feasible operation that depends on the decisions made considering system properties and the electricity market. Although there are several methods for queueing in the literature, there is a gap in determination of the load demand of the vehicle. The demand of a vehicle is related to the power consumption of that vehicle and can be calculated by using drivetrain models. These models help to calculate the power consumption of the vehicle by using mathematical models which are related to the vehicle parameters. The parameter values change with time due to aging effects. Therefore, they should be estimated to obtain accurate consumption information. This thesis proposes a method to estimate the parameter values and determine the load demand of a vehicle in order to make feasible queue decisions. The proposed method relies on the Least Squares Estimation method for parameters used in the utilized backward simulation based drivetrain model. In addition, the conditions of the route of individuals are concerned while determining the load requirements. Finally, an optimization method is presented for queueing applications to manage the system operation.