Nature-based design for water-sensitive cities: A street-scale computational approach
Suya duyarlı şehirler için doğa temelli tasarım: Sokak ölçeğinde hesaplamalı bir yaklaşım
  1. Tez No: 762456
  2. Yazar: AHMET CAN KARAKADILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, DOÇ. DR. FUNDA BAŞ BÜTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Şehirler benzeri görülmemiş bir hızla büyümektedir ve gelişmektedir, ancak bu, şehirlerdeki su yönetimine benzer bir ilgi göstermemektedir. Şehirlerin su konusunda bilinçsizce gelişmesi, su kıtlığına ve suyun doğal döngüsünün bozulmasına yol açmakta ve nihayetinde şehir içindeki tüm canlılar için sağlıksız alanlar yaratmaktadır. Doğa temelli çözümler, su ile ilgili sorunların üstesinden gelinmesine ve şehirlerimizdeki yağmur suyunu hasat etmemize yardımcı olurken aynı zamanda sakinlerin refahını çeşitli şekillerde iyileştirmemize yardımcı olmaktadır. Dünya çapında çok sayıda doğa temelli çözüm geliştirilmekte ve uygulanmaktadır. Ancak, sokak ölçeğinde kente entegrasyonları bağlama göre farklılıklar göstermektedir. Ülkeler, yağmur suyu hasadının verimliliğini ve şehir planlamalarındaki değişiklikleri optimize etmek için en iyi yöntemlerini geliştirmektedir. Bu tez, doğa temelli su yönetim araçlarını şehir bağlamına cadde ölçeğinde entegre etmek için kullanılabilecek bir ön tasarım yaklaşımı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, farklı bağlam yorumlarının etkisini, farklı su yönetim senaryolarını ve bunların sistemin verimliliği üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Ankara, Tunus Caddesi'ndeki bir örnek alan üzerinden yürütülmüştür. Vaka çalışması ile, önerilen tasarım yaklaşımı izlenmiş ve mevcut çevresel performanslarla karşılaştırılmak üzere alan için bir tasarım önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities grow and develop at an unprecedented pace, but that does not necessarily bring similar attention to water management in cities. Water unconscious development of the cities leads to water scarcity and disturbance of the natural cycle of water and eventually creates unhealthy places for all the living inside the city. Nature-based solutions help us tackle water-related problems and harvest rainwater in our cities while simultaneously improving the well-being of the habitants in various ways. Numerous nature-based solutions are developed and applied around the world. However, their integration into the city at the street-scale differs based on the context. Countries set their best methods to optimise the efficiency of rainwater harvesting and changes in their urban planning. This thesis aims to develop an early design approach that can be used to integrate nature-based water management treatments at the street-scale. It further intends to assess the effect of different context interpretations, different water management scenarios and their impact on the system's efficiency. The research is conducted via a study area in Ankara, Tunus Street. With the case study, the suggested design approach is followed, and a proposal for the area is designed to compare with the existing environmental performances.