Doğu Mahallesi (Korgun, Çankırı) dolayındaki kireçtaşlarının beton agregası olarak uygunluğunun araştırılması
Investigation of suitability of limestones as concrete aggregate in dogu district (Korgun, Çankırı)
  1. Tez No: 762472
  2. Yazar: AHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SARIFAKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde, inşaat sektörü özellikle konut yapımında hızlı bir büyüme içerisindedir. Bu nedenle, konutların yapımında önemli bir yapı malzemesi olan betonun üretiminde agregalar yoğunlukla kullanılmaktadır. Başlıca, agrega, çimento ve sudan oluşan beton üretiminde, agrega dayanımı yüksek ise betonun yük taşıma mekanizmasına ve dolayısı ile betonarme yapının dayanımına olumlu yönde etki edecektir. Betonun ana hammadde girdisi %80'e varan oranlarla agregadır. Ülkemizde agrega üretimi taş ocaklarından, derelerden ve denizlerden yapılmaktadır. Daha kolay erişim ve kolay işlenebilirlik nedeniyle ocaklara ilgi her geçen gün artmaktadır. Ocak lokasyonlarına göre, kırma ve patlatma yöntemleriyle çıkarılır. Çıkarılan kireçtaşları yıkama ve eleme işlemlerinden geçer. Elenen malzeme 0-4 mm, 4-11,2 mm, 11,2-22,4 mm tane çapına göre sahada toplanır. Beton yapımında kullanılan agregalar için TS EN 12620+A1 standardında geçen geometrik özelliklerine göre; elek analizi, yassılık indeksi, çok ince malzemenin muhtevası, metilen mavisi deneyleri yapılmıştır. Fiziksel özelliklerini belirlemek için, parçalanma direnci (Los Angeles deneyi), aşınmaya karşı direnci (Mikro – Deval aşınma deneyi), yığın yoğunluğu, tane yoğunluğu ve su emme oranı deneyleri yapılmıştır. Dayanıklılık özelliklerini belirlemek için, donma/çözünme etkisine karşı direnci, hacim kararlılığı – kuruma büzülmesi, agregalarda alkali – silika reaktifliği deneyleri yapılmıştır. Kimyasal özelliklerini belirmek için ise klorür içeriği, asitte çözülebilen sülfat tayini, toplam kükürt tayini, hafif kirleticilerin tayini, potansiyel humus varlığının tayini, fulvo asit içeriğinin tayini yapılmış ve uygunluğu kontrol edilmiştir. Bu çalışma, Doğu Mahallesi (Korgun, Çankırı) dolaylarında yaygın olarak görünen kireçtaşlarının beton agregası olarak uygunluğu hakkındadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the construction sector is growing faslty, specially in housing construction. In fact, aggregates are the raw material used extensively in the production of concrete, which is an important building material in the construction of houses. In the production of concrete consisting mainly of aggregate, cement and water, if the aggregate strength is high, it will positively affect the load-bearing mechanism of the concrete and thus the strength of the reinforced concrete structure. The main raw material input of concrete is aggregate with rates up to 80%. Aggregate production in our country is provided from quarries, streams, and seas. Interest in quarries is increasing day by day in order to provide easier access and easy workability. It is extracted by crushing and blasting methods according to the quarry locations. The sieved material is collected in the field according to the grain diameter of 0-4 mm, 4-11.2 mm, and 11.2-22.4 mm. According to the geometrical properties of the TS EN 12620+A1 standard for aggregates used in concrete production; Sieve analysis, flatness index, very fine material content, and methylene blue experiments were carried out. To determine its physical properties, fragmentation resistance (Los Angeles test), abrasion resistance (Micro – Deval abrasion test), bulk density, grain density, and water absorption rate tests were carried out. In order to determine the durability properties, resistance to freezing/thawing effect, volume stability - drying shrinkage, and alkali-silica reactivity tests were carried out in aggregates. To determine its chemical properties, chloride content, acid-soluble sulfate determination, total sulfur determination, determination of light pollutants, determination of potential humus presence, determination of fulvic acid content were made and its suitability was checked. This thesis is about investigating the suitability of limestones, which are commonly seen around Doğu district (Korgun, Çankırı), as a concrete aggregate.