Fermentasyonla etil alkol üretimi
  1. Tez No: 76248
  2. Yazar: AYFER SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBECCEL ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Lignoselülozik doğal atıkların yeniden kullanımını sağlayan fermentasyon yöntemi günümüzde gittikçe önem kazanmaktadır. Fermentasyon teknolojisini geliştirmek amacıyla bir çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada ise lignoselülozik atıkların %20-25'ini oluşturan hemiselüloz grubu şekerlerden, Pachysolen tannophilus NRRL Y-2460 mayası kullanılarak etanol üretimi incelenmiştir. Çalışma iki aşamada yürütülmüştür. İlk basamakta D-ksilozun etanole fermentasyonu üzerine Aşı ve D-ksiloz konsantrasyonu, deney hacmi ve çalkalama hızının etkisi incelenmiştir Bu deneylerden; ksiloz 37 g/l, aşı 2.0 g/l, deney hacmi 50 mi ve çalkalama hızı 98 rpm olarak belirlenmiştir. İkinci basamakta ise; D-ksiloz, D-glukoz ve D-mannoz şekerlerinin, çeşitli oranlarda karışımları hazırlanarak, etanol verimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu deneylerden; D-ksiloz fermentasyonuna periyodik olarak D- glukoz eklemesi ile ksiloz fermentasyonunun olumlu yönde etkilendiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The method of fermentation, which ensures recycling of lignoeellulosic natural wastes, is gradually becoming more important in these days. Many studies have been conducted in order to develop the fermentation technology. In this study, I have studied the production of ethanol by using the yeast of Pachysolen tannophilus NRJRL Y-2460, which is a hemicellulose group sugar which comprises 20-25 % of the lignoeellulosic wastes. The study has been executed in two steps. In the first step, I have studied The Vaccination and D-xylose concentration on the D-xylose ethanol fermentation, experiment volume and impact of shaking velocity. Following results have been found at the end of aforesaid experiments: Xylose 37 g/1, vaccination 2.0 g/1, experiment volume 50 ml and rinsing velocity 98 rpm. Whereas, in the second step; mixtures of D-xylose, D-glucose and D- mannose sugars have been prepared with various proportions and their impacts on the ethanol efficiency have been studied. From these experiments it has been pbserved that the xylose fermentation have been influenced positively with the addition of D-glucose periodically to the D-xylose fermentation.