Hofmann-Td tipi piridin-N-oksitli kompleksler ile hofmann tipi, piperazinli komplekslerin ve dioksanlı klatların infrared spektroskopisi ile incelenmesi
- Tez No: 76247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
HOFMANN-Td TİPİ, PIRIDIN-N-OKSITLI KOMPLEKSLER İLE HOFMANN TİPİ, PİPERAZİNLİ KOMPLEKSLERİN VE DİOKSANLI KLATRATIN İNFRARED SPEKTROSKOPİSİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) KUBİLAY ÜLKÜ. GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak -1998 ÖZET Bu çalışmada, Hofmann-Td- tipi,Mn(Piridin-l-oksit)2M(CN)4 (M=Zn, Cd, Hg) kafes yapılan, Hofinann-tipi M(Piperazin)Ni(CN)4 (M= Co, Ni, Cd) kafes yapılan ve Cd(Piperazin)Ni(CN)4.xC4H802 klatratı sentezlenmiş ve bunlann yapıları infrared spektroskopisi ve mikro analiz sonuçları ile incelenmiştir. Bu kafes yapıların ve klatratın incelenmesinden aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: 1) Mn(Piridin-l-oksit)2Cd(CN)4 ve Mn(Piridin-l-oksit)2Hg(CN)4 Hofmann-Td tipi kafes yapılarının spektrum desenleri birbirine çok benzer olduğundan bu komplekslerin aynı kristal yapısına sahip olduğu söylenebilir. 2) Hofmann-tipi M(Piperazin)Ni(CN)4 kafes yapılarındaki piperazin ligandı iki azot donör atomundan koordine olmuştur ve kafes yapı içinde piperazin molekülünün i simetri merkezini koruduğu gözlenmiştir. 3) Hofrnann tipi Cd(Piperazin)Ni(CN)4.xC4H802 dioksanın klatratında dioksan molekülü ile kafes yapı arasında fazla bir etkileşimin olmadığı gözlenmiştir. Bilim Kodu :405.03.01 Anahtar Kelimeler :piperazin, pridin-1 -oksit, infrared spektroskopisi, Hofrnann tipi kompleksler, Hofrnann-Td-tipi kompleksler, Sayfa adedi :76 Tez Yöneticisi :Doç.Dr.Nurcan KARACAN
Özet (Çeviri)
11 INFRARED SPECTROSCOPIC INVESTIGATION OF HOFMANN-Td TYPE PYRIDINE-N-OXIDE COMPLEXES AND HOFMANN TYPE PIPERAZINE COMPLEXES AND DIOXANE CLATHRATE (Master Thesis) KUBILAY ULKU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January-1998 ABSTRACT In this study, Hofmann-Td-type, Mn(Piridin-l-oksit)2M(CN)4 (M=Zn, Cd, Hg) host structures and Hofmann-type M(Piperazin)Ni(CN)4 (M= Co, Ni, Cd) host structures and Hofmann-type Cd(Piperazin)Ni(CN)4.xC4H802 clathrate have been prepared and their structure have been investigated by using infrared spectroscopy and micro-analysis. Following results have been obtained from investigation of these host structure and clathrate. 1) Because Hofrnann-Td type host structure, Mn(Piridin-l-oksit)2Cd(CN)4 and Mn(Piridin-l-oksit)2Hg(CN)4 have very similar spectrum pattern, it is said that these complexes have the same crystal structure. 2) Piperazine ligand in Hofmann-type M(Piperazine)Ni(CN)4 host structure was coordinated to M metal cations from two donor nitrogen atoms and it is observed that the piperazine molecule in the host structure conserved i symmetry center. 3) It is observed that there is no much interaction between dioxane molecule and host structure in the Hofmann-type Cd(Piperazine)Ni(CN)4.xC4H802 clathrate. Science Code :405.03.01 Key Words :piperazine, pyridine-1-oxide, infrared spectroscopy, Hofmann-type complexes, Hofmann-Td-type complexes, Page Number :76 Adviser :Doç. Dr. Nurcan KARACAN