Spongy polydimethylsiloxane preparation and its applications for soft robotics
Süngerimsi polidimetilsiloksan hazırlama ve yumuşak robotik uygulamaları
- Tez No: 762481
- Danışmanlar: Assoc. prof. Dr. BİLGE BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Soft Robotics, son on yılda robotları kavramsallaştırmanın, tasarlamanın ve üretmenin yeni bir yolu olarak öne çıktı. Yumuşak malzemeler, robotları, geleneksel katı robotlarla mümkün olanın ötesinde hareket, manipülasyon ve uyarlanabilirlik yetenekleriyle güçlendirir. Yumuşak robotik alanı, makine karmaşıklığını en aza indirmek ve biyolojik sistemlerin mekanik ve algılama yeteneklerine yaklaşmak için uyumlu mimarlardan yararlanır. Son zamanlarda, yumuşak (yani uyumlu ve genişletilebilir) malzemeler ve yapılar, çok yönlü hareket kabiliyetine sahip makinelerin yanı sıra tırtıllar, balıklar, denizanaları ve ahtapot dokunaçları için analogları mümkün kılmıştır. Azaltılmış kontrol karmaşıklığı ile bu yumuşak makineler, sürekli deformasyon yoluyla doğal harekete izin verir ve kırılgan nesnelerle nazikçe etkileşime girer. Gözenekli, elastik polimerler bu konuda araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Burada, farklı yumuşak robotik uygulamalar için bir porojen olarak şeker kullanarak hafif, düşük yoğunluklu, elastik PDMS süngerimsi malzemeyi imal etmek için kolay bir yöntem gösteriyoruz. Poroelastik malzeme, robotun vücudunun ağırlığını bacaklar gibi tutabilir. Bu PDMS süngeri, aynı zamanda, yüzen robotlar için yağ-su ayırma malzemesinin uygulamasını da başarıyla göstermektedir. Absorpsiyonun geri dönüştürülebilirliği ve farklı pH seviyelerinde yağı sudan ayırma yeteneği, bu malzemenin çeşitli koşullarda etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Çözücü ışığa duyarlı bir biyomimetik yumuşak tutucu mühendisliği, çapraz bağlanma derecesi değiştirilerek ve PDMS gözenekli malzemenin farklı organik ortamlarda şişmesini başarıyla manipüle ederek araştırıldı. Bu yumuşak tutucu, NIR ışığına tepki olarak nesneleri kaldırabilir ve serbest bırakabilir.
Özet (Çeviri)
Soft Robotics has come to the fore in the last decade as a new way of conceptualizing, designing, and fabricating robots. Soft materials empower robots with locomotion, manipulation, and adaptability capabilities beyond those possible with conventional rigid robots. The field of soft robotics utilizes compliant architects to minimize machine complexity and approach biological systems' mechanical and sensing capabilities. Recently, soft (i.e., compliant, and extensible) materials and structures have enabled machines capable of versatile locomotion as well as analogs for caterpillars, fish, jellyfish, and octopus tentacles. With reduced control complexity, these soft machines allow natural motion through continuous deformation and interact gently with fragile objects. The porous, elastic polymers are attracting the attention of researchers in this regard. Here, we demonstrate a facile method for fabricating the lightweight, low-density, elastic PDMS spongy material using sugar as a porogen for different soft robotics applications. The poroelastic material can hold the weight of the robot's body as legs. This PDMS sponge also successfully demonstrates the application of oil-water separation material for swimming robots. The recyclability of absorption and ability to separate oil from water at different pH levels demonstrate that this material can be effectively used in various conditions. A solvent-light responsive biomimetic soft gripper engineering was investigated by changing the degree of crosslinking and successfully manipulating the swelling of PDMS porous material in different organic media. This soft gripper can lift and release objects in response to NIR light.