Yargıtay kararları ışığında ücret, türleri ve korunması
Fees, types of fees and fee protecti̇on according to the decisions of the Supreme Court
  1. Tez No: 762482
  2. Yazar: SEDA ŞAFAK ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP MAKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ücret, işçinin emeğinin karşılığı ve temel geçim kaynağı olarak İş Hukukunda oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle Anayasa, İş Kanunu ve diğer mevzuatta ücretle ilgili çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Ücret türleri de İş Hukuku açısından önem arz eden bir konudur. Ücret türlerinin bazıları mevzuatta düzenlenmiş, bazıları ise mevzuatta düzenlenmemesine rağmen Yargıtay ve doktrin tarafından işçi ücreti olarak kabul edilmiştir. Bu tezde ücrete ve ücret türlerine ilişkin mevzuat, Yargıtay ve doktrin görüşleri üzerinde durulmuştur. Tezin birinci bölümünde ücret, genel olarak incelenmiştir. Bu bölümde ücret kavramı, ücretin ödenmesi ve ödenmemesi açıklanmıştır. İkinci bölümde, ücret türleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümün konusu ise, ücretin korunmasına ilişkin hukuki ve cezai düzenlemelerdir.
Özet (Çeviri)
Wage is a very important issue in Labor Law as the reward for the labor of the worker and the main source of livelihood. For this reason, various regulations regarding wages have been made in the Constituti,on, Labor Law and other domestic legislation. Wage types are also an important issue in terms of Labor Law. Some of the wage types are regulated in the legislation, and some are accepted as workers' wages by the Supreme Court and the doctrine, although they are not regulated in the legislation. In this dissertation, the legislation on wages and wage types, the Supreme Court and doctrine views are emphasized. In the first part, wages are examined in general. In this section, the concept of wage, payment and non-payment of wages are explained. In the second part, types of wages are discussed. The point of the third part is the legal and criminal judgments regarding the protection of wages.