Investigation of science teachers' nature of engineeringviews
Mühendisliğin doğasına yönelik fen öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 762491
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU, DOÇ. DR. SEDEF CANBAZOĞLU BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde STEM eğitimi hayatımıza ve müfredatımıza girdi. Bu nedenle disiplinler arası bir yaklaşım olan ve bilimi, teknoloji, matematik ve mühendislikle birleştiren STEM eğitimi Türkiye'de yeni bir akımdır. Bu nedenle özellikle STEM eğitiminin önemli bir parçası olarak kabul edilen fen bilgisi öğretmenlerinin mühendislik becerileri ve mühendisliği nasıl uygulayacaklarını iyi bilmeleri gerekmektedir.Bu nedenle öğretmenlerin mühendislik algısı oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de İç Anadolu'da yaşayan fen bilgisi öğretmenlerinin mühendisliğin doğası hakkındaki görüşlerini araştırmaktır. Nitel araştırma yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışmaya dokuz fen bilgisi öğretmeni katılmaktadır. Veriler kodlama yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda öğretmenlerin mühendisliğin doğasına ilişkin görüşleri bazı noktalarda farklılık göstermektedir. Özellikle sınır belirleme ve mühendislik tasarım süreci yönleri ile ilgili soruların cevapları çeşitlilik göstermektedir. Değişebilirlik ve yaratıcılık boyutlarına yönelik sorulan sorulara öğretmenler aşağı yukarı aynı cevapları vermişlerdir. Mühendislik tasarımının değişebileceğini ve mühendisliğin yaratıcılığı ve hayal gücünü kullandığını düşünmektedirler. Ancak bunun nedenlerine verilen cevaplar yine farklılaşmaktadır. Sosyal ve kültürel boyutuyla ilgili yapılan yorumlarda, mühendisliğin toplumdan etkilendiği düşüncesine çok az kişi sahiptir. Öznellik boyutuna gelince, çoğunluk mühendisliğin benzersiz bir çözümü olmadığını düşünmektedir. Son olarak, mühendisliğin sosyal yönü altında, çoğu öğretmen mühendislerin grup halinde çalışmasından bahsetmektedir. Ancak bu durumun avantaj ve dezavantajları için verilen cevaplar farklıdır.
Özet (Çeviri)
Today's, STEM education come into our lives and our curriculum. Therefore, STEM education that is the interdisciplinary approach and combine science with technology, mathematics and engineering is new trend in Turkey, so the especially, science teacher that are considered as an important part of STEM education should be good at engineering skills and know how to provide engineering training for students. Therefore, the views of teachers about nature of engineering is very important. In this study, the aim is to bring into open teacher's views about nature of engineering in central Anatolia in Turkey. Qualitative research method is utilized. Nine science teachers are participated in this study as a participant. Data were analyzed by using coding method. At the end of the study, teachers' views on nature of engineering differ in some points. In particular, the answers to the questions related to demarcation, engineering design process aspects vary. The teachers gave approximately the same answers to the questions asked for the tentativeness and creativity aspects. They thought that engineering design can change and engineering uses creativity and imagination. However, their reasons were also different. In the comments on the social and cultural embeddedness aspect, few participants thought that engineering is effected by society. Regarding the subjectivity aspect, the majority thought that engineering does not have a unique solution. Lastly, under social aspect of engineering, most teachers talk about engineers working as a group, but the answers to advantages and disadvantages differ.