Çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak savunma sanayi sektöründe tedarikçi seçimi
Supplier selection in the defense industry sector using multi-criteria decision-making methods
- Tez No: 762527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE MESİHA SAAT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkelerin jeopolitik konumu, stratejik yapıları, ekonomik durumları gereği savunma sanayi sektörü sürekli gelişmekte olan bir sektördür. Bu nedenle; ekonomik, yüksek kaliteli, etkin, verimli ve süreklilik arz eden bir tedarikçi zinciri ağı oluşturulmalıdır. Tedarikçi performans değerlendirme ve alternatifler arasından seçim yapma şirketler için önemli olduğu kadar ülkeler için de dışa bağımlılığı azaltacak olan bir analiz sistemidir. Tedarikçi performans değerlendirmesi yapılırken, birden fazla kriterin değerlendirilmesini çok kriterli karar verme yöntemleri ile sağlanabilir. Bu çalışmada savunma sanayi alanında faaliyet gösteren bir firma için alternatif 5 alt yüklenici firma performanslarının değerlendirilip seçim yapılması sağlanmıştır. Değerlendirmede uzman görüşleri alınarak 8 farklı kriter belirlenmiştir ve bu kriterler ile ilgili bir yıl sonundaki ortalamalar değerlendirmeye alınmıştır. Kriterlerin derecelendirilmesi için nesnel ağırlıklandırma yöntemlerinden ENTROPI ağırlıklandırma yöntemi kullanılarak TOPSIS yönteminde ve AHP yönteminde hem ağırlık hesaplaması hem de tedarikçi seçimi değerlendirmesi yapılmıştır. Yürütülen bu çeşitli değerlendirme yöntemleri sonucunda alternatifler arasında sıralama yapılıp, farklı kriterlerin analiz edilebileceği ve sektör parametrelerine en uygun tedarikçi seçiminin sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to the geopolitical position of the countries, their strategic structures and their economic situation, the defense industry sector is a constantly developing sector. Therefore, an economical, high-quality, efficient, efficient and continuous supplier chain network should be established. Supplier performance evaluation and selection of alternatives is an analysis system that will reduce external dependence for countries as dec as it is important for companies. When evaluating supplier performance, the evaluation of multiple criteria can be achieved by multi-criteria decision-making methods. In this study, it was ensured that the performance of alternative 5 subcontractor companies for a company operating in the field of defense industry was evaluated and selected. 8 Different criteria were determined by taking expert opinions in the evaluation, and the averages at the end of the year related to these criteria were evaluated. In order to evaluate the criteria, both weight calculation and supplier selection evaluation were performed in the TOPSIS method and AHP method using the ENTROPY weighting method, which is one of the objective weighting methods. As a result of these various evaluation methods carried out, it was seen that different criteria can be analyzed by sorting among alternatives and the most appropriate supplier selection can be provided for the dectoral parameters.