Mandibular retrognatisi olan bireylerde herbst ve twin-blok fonksiyonel apareylerinin havayolu ve uyku solunumu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The effects of herbst and twin-block functional appliances on airway and sleep respiratory in patients with mandibular retrognathia
  1. Tez No: 762534
  2. Yazar: FEYZA BOZKURT KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİSA GÜL AMUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı,büyüme gelişimini tamamlamamış iskeletsel Sınıf II maloklüzyona sahip alt çene geriliği olan bireylerde Herbst ve Twin-Blok fonksiyonel apareyleri ile tedaviyi takiben meydana gelmesi beklenen havayolu değişikliklerini ve bu muhtemel değişimin solunum fonksiyonu üzerine etkilerini araştırmak ve kontrol grupları ile karşılaştırmaktır. Çalışmamızda büyüme gelişimini tamamlamamış alt çene geriliği olan, 36 birey (24 kız ve 12 erkek,ortalama yaş 13,4±1) Herbst ve Twin-Blok fonksiyonel apareyleri ile randomize olarak tedavi edilmiştir.20 birey (11 kız ve 9 erkek, ortalama yaş 13,9±1,4) Sınıf II kontrol grubunu, 20 birey (10 kız ve 10 erkek, ortalama yaş 13,8±1,4) Sınıf I kontrol grubunu oluşturmuştur.Tedavi/takip süreci başında ve sonunda lateral sefalometrik radyografi ile iskeletsel, dental, faringeal ve hyoid kemiğine ait ölçümler yapılmış ve bununla birlikte taşınabilir uyku kayıt testi ile apne varlığı ve oksijen saturasyon değerleri karşılaştırılmıştır. Tüm hasta gruplarına araştırma sürecinde psikososyal değerlendirme için, Rosenberg Benlik Saygısı alt ölçeği (RBSÖ), Eleştiriye Duyarlılık alt ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ), Çapa Anksiyete Skalası (ÇAS) ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) kullanılmıştır. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası ölçümler arasındaki istatistiksel karşılaştırılmalar Paired Samples T testi ile, gruplar arası karşılaştırmalar One-Way ANOVA testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the airway changes following treatment with Herbst and Twin-Block functional appliances and the effects of this possible change on respiratory function in individuals with skeletal Class II malocclusion who have not completed growth development, and to compare them with control groups. In this study, 36 individuals (24 girls and 12 boys, mean age 13,4±1 years) with mandibular retrognathia at pubertal growth stage were randomly treated with Herbst and Twin-Block functional appliances.Class II control group consisted of 20 individuals (11 girls and 9 boys, mean age 13,9±1,4 years) and Class I control group included 20 individuals (10 girls and 10 boys, mean age 13,8±1,4 years).At the beginning and end of the treatment/follow-up process, skeletal, dental, pharyngeal and hyoid bone measurements were performed on lateral cephalometric radiographs; the presence of apnea and values of oxygen saturation were investigated via the portable sleep recording device. Rosenberg Self-Esteem subscale (RSS), Sensitivity to Criticism subscale, Social Appearance Anxiety Scale (SSS), Capa Anxiety Scale (CAS) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) were used for psychosocial assessment in all groups during the research process. Statistical comparisons between pre-treatment and post-treatment measurements were performed with Paired Samples T test, and One-Way ANOVA test was used for intergroup comparisons.