Kanun çalgısının elektronikleşme süreci
Process of the qanun instrument's electronicization
  1. Tez No: 762533
  2. Yazar: MEHMET ALİ YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZAN GÖHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi kanun çalgısını da büyük ölçüde etkilemiştir. Türk müziğinin önemli bir parçası olan kanun, teknolojik gelişmeler sayesinde kısmen farklı yapıda elektro kanun adıyla karşımıza çıkmaktadır. Bu çalgının elektronikleşme sürecinin nasıl gerçekleştiği, yeni formdaki yapısının nasıl olduğu ve akustik kanun ile mukeyesesi bu çalışmanın temel amacıdır. Bu amaç çerçevesinde elektro kanun çalgısının ilk defa kapsamlı bir şekilde ele alınarak açıklanması araştırmanın önemini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, tarama modeli ile günümüze kadar yazılan literatür ele alınmış, görüşme yöntemi ile klavuz/kaynak kişilerden elde edilen veriler analiz edilerek incelenmiştir. Araştırmada; akustik kanunun ses sistemiyle birlikte kullanıldığında oluşan mikrofonlama sorununun bu çalgıyı elektro kanun adıyla özgün bir şekilde üretmeye neden olduğu, yapısında kullanılan materyallerin birbirine olan uyumunun ve elektro kanuna uygun olarak tasarlanan mikrofon sistemini üretecek firmanın olmayışı araştırma ve geliştirme sürecini önemli bir şekilde etkilediği, çalgının iskelet yapısında oldukça sert ve uzun ömürlü olduğu düşünülen meşe, kayın, ladin, dişbudak, ağaçlarının kullanıldığı, genellikle 25, 26, 27 ses aralığında imal edildiği, icra tekniği açısından gayet yumuşak bir dokunuşla çalınması gerektiği, tasarlanan yapısının günümüze uygun ve modern bir yapıda hafif ve kolay tutulur olduğu ayrıca deri olmadığı için akort bırakmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments have greatly offected also qanun instrument, as in every field. Qanun, which is an important part of Turkish music, apperars with the name of electro qanun in a partrally different structure throuhg tecnological developments. The main purpose of this study is, how the electronicization pprocess of this instrument happened, how its desing in its new form and comparison with the acoustic qanun. Within the fame of this purpose, the importance of the research is to be explained inclusively the electro qanun instrument for the firt time. In this study; the literature, that has been written until today, is discussed with the scanning model, the data obtained from the source people by the interview method hasbeen analyzed. Inconclusion; this research, has revealed that the microphone roblem accurs when the acustic qanun is used with the saund system causes to produce originally this instrument with the name of electro qanun, the compatibility of the materials used in the structure and the inexistence of a company to produce the microhone system designed in accordance with the electronic qanun significally influences the research and its develolment process, the use of oak, beech, spruce, ash trees, wich are thought to be very hard and long-lasting in the skeletal structure of the instrument, in general; it is produced in the 25, 26, 27 voice range, needs to be played with a very soft touch in terms of performance technique also it has been concluded that the designed structure is slight and easy to hold up to date and in a modern structure, and it doesnt't leave a tune because it is not leather.