İnsan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirmenin iş tatminine etkisi
The effects of training and development in human resources management on job satisfaction
- Tez No: 762550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde örgütler eğitim ve geliştirme faaliyetleriyle çalışanlarının yeteneklerini geliştirmeye çalışarak bireysel ve örgütsel verimliliklerini artırmaya çalışmaktadırlar. Ayrıca yapılan eğitim faaliyetleri çalışanların iş tatminlerine de olumlu etkisi olabilmektedir. Bu bağlamda çalışmada, örgütlerde verilen eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin işgörenlerin iş tatminine etkilerinin ne yönde olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Isparta ilindeki iki firmada çalışan mavi ve beyaz yakalı işgörenler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Ana evrenini yaklaşık 500 kişinin oluşturduğu araştırmanın örneklemini 120 işgören oluşturmaktadır. Google forms üzerinden çevrimiçi anket uygulaması ve rastgele örneklem yöntemi ile ankete katılan katılımcıların %64,7 (77 kişi) beyaz yakalı, %35,3 (43 kişi) mavi yakalı işgören oluşturmaktadır. Çalışmanın bulguları, araştırma alanını oluşturan firmalarda gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinin katılımcıların iş tatminini anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Today, organizations are trying to increase their individual and organizational productivity by trying to improve the skills of their employees through training and development activities. In addition, training activities can have a positive effect on the job satisfaction of employees. In this context, in this study, it is aimed to examine the effects of training and development activities given in organizations on job satisfaction of employees. For this purpose, are search was conducted on blue and whitecollar workers working in two companies in Isparta. The sample of the research, whose main population is about 500 people, consists of 120 employees. 64.7% (77 people) white-collar employees and 35.3% (43 people) blue-collar employees of the participanted in the survey with the online survey application and random sampling method via Google forms. The findings of the study revealed that the training activities carried out in the companies that constitute the research area affected the job satisfaction of the participants in a significant and positive way.