3 boyutlu yazıcının kullanıldığı stem eğitim uygulamalarının 7. sınıf fen bilimleri dersinde akademik başarı, tutum ve motivasyonuna etkisi
The effect of stem educational applications using 3d printer on academic success, attitude and motivation in 7th grade science course
- Tez No: 762577
 - Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE SEVEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Araştırmada 3 boyutlu yazıcının kullanıldığı STEM eğitim uygulamalarının 7. sınıf Fen Bilimleri dersinde akademik başarı, tutum ve motivasyona yönelik etkisi araştırılmıştır. Yöntem: Araştırmada nicel sıralı açıklayıcı karma yöntem kullanılmıştır. Nicel verilerde akademik başarıyı ölçmek için BTABT, öğrencilerin tutumunu ölçmek için STEMTÖ ön test ve son test olarak, FTGÖ son test olarak uygulanıp veriler SPSS 23.0 programı ile istatistik olarak analiz edilmiştir. Nitel verileri elde etmek için motivasyonu ve süreci gözlemlemek maksadıyla SGF ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bulgular: BTABT bağımsız t testi son test sonuçlarının, STEMTÖ Wilcoxon İşaretli Sıralar son testi sonuçlarının ve FTGÖ bağımsız t testi son test sonuçlarının deney grubu lehine anlamlı olarak farklı olduğu görülmüştür. Pearson analiz sonucunda kızlar ile erkekler arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Yapılan çalışma esnasında STEM eğitim uygulamalarının doğası gereği olumsuz davranışlarda azalma görülmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilen veriler öğrencilerin görüşleri NVİVO 11.0 pro ile transkript edilmiştir. Sonuçlar: Çalışmayla, öğrencilerde pozitif yönde akademik başarıyı artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet değişkeninin STEM eğitim uygulamalarının akademik başarıya ve tutuma etkisi arasında bir ilişki olmadığı, öğrencilerde olumsuz davranışları minimuma indireceği, Fen Bilimleri dersinde öğrencilerin motivasyonlarını olumlu yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the research, the effect of STEM education applications using 3D printers on academic achievement, attitude and motivation in the 7th grade Science course was investigated. Method: Quantitative sequential explanatory mixed method was used in the research. To measure academic success in quantitative data, STEMT was applied as a pre-test and post-test to measure students' attitudes, and FTFL was applied as a post-test, and the data were analyzed statistically with the SPSS 23.0 program. SGF and semi-structured interview form were used to observe the motivation and process to obtain qualitative data. Results: It was observed that the CTAI independent t-test post-test results, the STEMTÖ Wilcoxon Signed Ranks post-test results and the FTGS independent t-test post-test results were significantly different in favor of the experimental group. As a result of Pearson analysis, no significant difference was observed between girls and boys. During the study, there was a decrease in negative behaviors due to the nature of STEM education applications. The data obtained with the semi-structured interview form, the opinions of the students, were transcribed with NVIVO 11.0 pro. Conclusions: With the study, it was concluded that it increased the academic success of the students in a positive way. It was concluded that the gender variable did not have a relationship between the effects of STEM education practices on academic achievement and attitude, it would minimize negative behaviors in students, and positively affect students' motivation in Science class.