Bell paralizili hastalarda kulak MR'da kontrast tutulum değerlerinin incelenmesi
Evaluation of contrast enchancment values in the temporal MRI for patients with bell's palsy
- Tez No: 762598
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ATMACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bell paralizisinde, fasiyal sinir segmentlerindeki kontrast tutulum değerlerinin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile tespit edilmesi ve klinik süreç ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Acil Tıp kliniğinde, Ocak 2016 – Aralık 2021 tarihleri arasında, idiopatik fasiyal paralizi tanısı ile değerlendirilen kontrastlı kulak MR tetkiki çalışılmış 90 erişkin hasta ile fasiyal patolojisi olmayan 45 birey (kontrol grubu olarak) çalışmaya alındı. Hasta verileri retrospektif olarak incelendi ve kaydedildi. Manyetik rezonans (MRG) görüntüleri, digital imaging and communications in medicine (DICOM) formatında, osirix MD bilgisayar programına aktarıldıktan sonra deneyimli radyolog ile paralizili taraf bilinmeden, fasiyal sinir trasesinde izlenebilen beş farklı lokalizasyonda bilateral ölçümler yapıldı. İAK (internal akustik kanal), labirentin segment, genikulat gangliyon, timpanik segment ve mastoid segmentte işaretleme yapıldıktan sonra ROI (region of interest) kullanılarak, programdan işaretlenen bölgenin kontrastlanma bilgisi, sinyal intensite değeri cinsinden otomatik olarak alındı. Konrol grubundaki 90 sağlıklı fasiyal sinirde de aynı şekilde ölçümler tamamlanarak, elde edilen sayısal değerler kaydedildi. Bu değerler, Bell paralizili hastaların etkilenen ve etkilenmeyen tarafları arasında ve etkilenmeyen tarafları ile kontrol grubundaki sağlıklı taraflar arasında karşılaştırıldı. Ayrıca hastalarda herhangi bir segmentteki artmış kontrast tutulum değerinin 3 ay içerisinde iyileşme, sekel kalma durumu ve hastalığın evresi gibi klinik parametreler ile ilişkisi analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 48'i erkek, 42'si kadın idi. Kontrol grubunda ise 24 erkek ve 21 kadınbulunmakta idi. Yaş ortanca değeri çalışma grubunda 33 (19-75), kontrol grubunda 33 (19-72) yıldı.Bell paralizili 47 hastada (%52,2) paralizi sağ tarafta iken, 43 hastada (%47,8) sol tarafta idi. 5 (%5,6) hastada sekel kaldığı görüldü. 23 hastada (%25,6) komplet, 67 hastada (%74,4) inkomplet paralizi gözlendi. Hastalık evresine bakıldığında sırasıile evre 3 (n=30; %33,3), evre 4 (n=21; %23,3), evre 2 (n=16; %17,8), evre 5 (n=16; %17,8) ve evre 6 (n=7; %7,8) gözlendi.3. ay sonunda 74 (%82,2) hastanın iyileştiği 16 (%17,8) hastanın ise iyileşme göstermediği saptandı. Sekelsiz iyileşen 85 hastada ortalama iyileşme süresi 7,04±3,61 hafta olarak bulundu. Tüm segmentlerde, hastaların etkilenen tarafının ROI intensite değeri ile normal tarafının ROI intensite değeri karşılaştırıldığında, etkilenen taraftaki ROI intensite değerinin normal tarafa göre anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü (bağımlı örnekler t testi; p0,05). Benzer şekilde farklı segmentlerdeki kontrast tutulumlarının sekel kalıp kalmama durumunu tahmin edebilme gücünü araştırdığımızda, hastaların etkilenen tarafındaki fasiyal sinir trasesinin herhangi bir segmentinde artmış olduğunu gösterdiğimiz kontrast ölçümlerinin sekel kalıp kalmama durumu üzerine etkisi olmadığını tespit ettik (AUC0,05). Hastaların fasiyal sinir trasesinde farklı segmentlerdeki intensite değerlerinin hastalığın evresine etkisi ordinal lojistik regresyon modeli kullanılarak incelendi (R2= 0,016). Herhangi bir segmentteki intensite değerlerinin grade üzerine anlamlı bir etkisi gösterilemedi. Tüm segmentlerde herhangi bir spesifik intensite değeri hastalığın evresini tahmin edememekteydi. Intensite değerlerine ait net bir kesim noktası söylemek mümkün değildi. Çalışma grubumuzdaki hastaların etkilenmeyen taraf yani normal kulakları (90) ile kontrol grubumuzdaki sağlıklı hastaların kulaklarını (90) beş segmentteki kontrast tutulumları açısından karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Objectives: In Bell's palsy, it is aimed to determine the contrast enhancement values in the facial nerve segments by magnetic resonance imaging (MRI) and to evaluate its relationship with the clinical process. Materials and Methods: 90 adult patients with contrast-enhanced temporal MRI who were evaluated with the diagnosis of idiopathic facial paralysis and 45 individuals without facial pathology (as a control group) between January 2016 and December 2021 at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital, Department of Otorhinolaryngology and Emergency Medicine were included in the study. Patient data were reviewed and recorded retrospectively. After the magnetic resonance (MRI) images were transferred to the osirix MD computer program in digital imaging and communications in medicine (DICOM) format, bilateral measurements were made with an experienced radiologist in five different localizations that could be followed on the facial nerve trace, without knowing the paralyzed side. After marking in the IAK (internal acoustic channel), labyrinthine segment, geniculate ganglion, tympanic segment and mastoid segment, the contrasting information of the marked region was automatically obtained from the program in terms of signal intensity value by using ROI (region of interest). The measurements were completed in the same way in 90 healthy facial nerves in the control group, and the obtained quantitative values were recorded. These values were compared between the affected and unaffected sides of patients with Bell's palsy, and between the unaffected sides and healthy patients in the control group. In addition, the relationship of increased contrast uptake value in any segment of the patients with clinical parameters such as recovery within 3 months, sequelae and stage of the disease were analyzed. Results: Of the patients included in the study, 48 were male and 42 were female. There were 24 men and 21 women in the control group. The median age was 33 (19-75) years in the study group and 33 (19-72) years in the control group. Bell's palsy was on the right side in 47 patients (52.2%), and on the left side in 43 patients (47.8%). Sequelae were observed in 5 (5.6%) patients. Complete paralysis was observed in 23 patients (25.6%) and incomplete paralysis was observed in 67 patients (74.4%). Looking at the grade of the disease, grade 3(n=30; 33.3%), grade 4 (n=21; 23.3%), grade 2 (n=16; 17.8%), grade 5 (n=16; 17.8%) and grade 6 (n=7; 7.8%) were observed. At the end of the 3rd month, 74 (82.2%) patients recovered and 16 (17.8%) patients did not. Mean recovery time was found to be 7.04±3.61 weeks in 85 patients who recovered without sequelae. When the ROI intensity value of the affected side of the patients was compared with the ROI intensity value of the normal side in all segments, the ROI intensity value of the affected side was found to be significantly higher than the normal side (dependent samples t test; p0.05). Similarly, when we investigated the ability of contrast enhancement in different segments to predict whether there would be sequelae or not, we found that contrast measurements, which we showed increased in any segment of the facial nerve trace on the affected side of the patients, had no effect on sequelae or not (AUC0.05). The effect of the intensity values in different segments of the facial nerve tracing of the patients on the stage of the disease was examined using the ordinal logistic regression model (R2 = 0.016). Intensity values in any segment could not show a significant effect on grade. Any specific intensity value in all segments could not predict the stage of the disease. It was not possible to say a clear cut-off point for the intensity values. We compared the unaffected side (90) ears of the patients in our study group with the ears of healthy patients (90) in our control group in terms of contrast enhancement in five segments.