Dijital pazarlama çalışmaları ile yaratılan marka iletişimi: Trendyol örneği
Brand communication created with digital marketing studies: On the example of Trendyol
  1. Tez No: 762600
  2. Yazar: ZEYNEP HÜMEYRA DOKANAK ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İşletmelerin tüketicilere sunmuş oldukları mal ve/veya hizmetlerin amaçlarına ulaşabilmesi için birçok önemli ve detaylı çalışma yapılması önemlidir. Pazarlama alanında yapılan çalışmalarda ise işletmeler için en önemli hususlardan birisi hedef kitlenin doğru belirlenmesi ve bu minvalde doğru pazarlama stratejisi çalışmalarının yapılmasıdır. İşletmeler için oldukça büyük bir önem taşıyan marka iletişimi konusu ise dijital pazarlama çalışmalarının önem kazanması ile daha büyük bir ivme kazanmıştır. Rekabetin oldukça arttığı günümüzde tüketicilerin ilgi ve alakalarını çekebilmek, güvenlerini kazanmak, müşteri sadakati oluşturmak gibi konularında önemi oldukça artmaya başlamıştır. Tüm bunlar göz önüne alındığında işletmelerin yaptıkları dijital pazarlama çalışmalarında sadece mal ve/veya hizmetleri açısından çalışmalara değil, marka iletişimi ile ilgili çalışmalara da önem vermeleri gerekmektedir. Bu çalışmada pazarlama, dijital pazarlama, marka ve marka iletişimi ile ilgili bilgiler literatür taraması kısmında aktarılmış olup, dijital pazarlama çalışmalarının marka iletişimine olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla çalışma alanı daraltılarak, bir e-ticaret sitesi ve pazar yeri olan Trendyol seçilmiş ve onun özelinde TrendyolMilla ve TrendyolMan markaları özelinde yapılması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında tüketicilerin TrendyolMilla ve TrendyolMan markaları özelinde yapılan dijital pazarlama çalışmalarından ne kadar etkilendikleri ve bu çalışmaların tüketiciler üzerindeki marka iletişimine etkisinin incelemesi hedeflenmiştir. Araştırma kısmında ise araştırmanın yapılabilmesi için tüketiciler ile derinlemesine mülakat çalışması seçilmiş ve 18 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Trendyol'un TrendyolMilla ve TrendyolMan markaları özelinde yapmış olduğu dijital pazarlama çalışmalarının marka iletişimine olan etkisi incelenmiştir. Derinlemesine görüşme çalışmasının analizi göstermektedir ki; Trendyol markasının TrendyolMilla ve TrendyolMan markaları özelinde influencer pazarlama dışında dijital pazarlama çalışmalarının diğer türlerine ağırlık vermemesi, aslında bu markalar özelinde genellikle olumlu geri dönüşler veren katılımcılar göz önüne alındığında olumsuz bir durum ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is important to carry out many important and detailed studies in order for businesses to achieve the objectives of the goods and / or services they offer to consumers. In the studies carried out in the field of marketing, one of the most important issues for businesses is to determine the target audience correctly and to carry out the right marketing strategy studies in this direction. The issue of brand communication, which is of great importance for businesses, has gained a greater momentum with the importance of digital marketing studies. In today's world, where competition has increased considerably, the importance of attracting the attention and interest of consumers, gaining their trust and creating customer loyalty has begun to increase considerably. Considering all these, businesses should give importance not only to studies in terms of goods and / or services, but also to studies related to brand communication in their digital marketing studies. In this study, information about marketing, digital marketing, brand and brand communication has been transferred in the literature review section, and the effect of digital marketing studies on brand communication has been examined. For this purpose, the study area was narrowed and Trendyol, which is an e commerce site and market place, was chosen and it was aimed to be made specifically for TrendyolMilla and TrendyolMan brands. Within the scope of the study, it is aimed to examine how much consumers are affected by the digital marketing studies made specifically for TrendyolMilla and TrendyolMan brands and the effect of these studies on brand communication on consumers. In order to carry out the research, an in-depth interview study with consumers was selected and carried out with 18 participants. The effect of digital marketing studies that Trendyol has done for TrendyolMilla and TrendyolMan brands on brand communication has been examined. The analysis of the in-depth interview study shows that; The fact that the Trendyol brand does not focus on other types of digital marketing activities other than influencer marketing for TrendyolMilla and TrendyolMan brands, in fact, creates a negative situation when the participants who generally give positive feedback for these brands are taken into account.