Mediator and moderator roles of mistake rumination, mindful awareness and emotion regulation difficulties in the association of maladaptive perfectionism and social anxiety
Uyumsuz mükemmeliyetçilik ve sosyal anksiyete ilişkisinde hata ruminasyonu, bilinçli farkındalık ve duygu düzenleme güçlüklerinin aracı ve düzenleyici görevleri
- Tez No: 762609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ALTAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sosyal anksiyete bozukluğu oldukça yaygın ve külfetli olan bir bozukluktur. Mükemmeliyetçi eğilimler ve çeşitli bilişsel süreçler, sosyal anksiyete semptomlarının gözlenmeye başlanması ve devamlı hale gelmesi ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışma, olay sonrası ruminasyonunun özel bir biçimi olan hata ruminasyonunun sosyal anksiyete üzerindeki etkisini iki aşamalı bir aracılık modeli aracılığıyla test etmeyi amaçlamaktadır. Ek olarak, aracılık modelinde bilinçli farkındalık ve duygu düzenleme güçlüklerinin potansiyel düzenleyici rolleri incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini çevrimiçi bir anket platformunda mükemmeliyetçilik, bilinçli farkındalık, hata ruminasyonu, duygu düzenleme güçlükleri ve sosyal anksiyete ölçekleri tamamlayan 322 katılımcı (229 kadın, ortalama yaş = 35.30, SS = 12.68) oluşturmaktadır. Elde edilen veriler düzeltmeli önyükleme analizleri aracılığıyla test edilmiştir. Hata ruminasyonu; uyumsuz mükemmeliyetçilik, duygu düzenleme güçlükleri ve sosyal anksiyete ile pozitif ilişkiler gösterirken, bilinçli farkındalık ile ise negatif olarak ilişkiledirilmiştir. Aracılık analizleri, hata ruminasyonunun uyumsuz mükemmeliyetçilik ile sosyal anksiyete ölçeğinin kaygı boyutu arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ederken, ölçeğin kaçınma boyutunun anlamlı bir aracısı olmadığını ortaya koymuştur. Önerilen düzenleyicilerin hiçbiri modelle anlamlı ölçüde etkileşime girmezken, post-hoc analizler; duygu düzenleme güçlüklerinin hata ruminasyonu ile sosyal anksiyete ölçeğinin kaygı boyutu arasındaki ilişkiye kısmen, kaçınma boyutu ile arasındaki ilişkiye de tamamen aracılık ettiğini göstermiştir. Bu çalışma, uyumsuz mükemmeliyetçiliğin transdiagnostik etkisini destekleyici bulgularının yanı sıra, hata ruminasyonunun, bireylerin öznel sosyal anksiyete deneyimlerine nasıl katkıda bulunduğunu inceleyen ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Social anxiety disorder is a highly prevalent and debilitating condition, and various cognitive processes, as well as maladaptive perfectionistic tendencies have been associated with the onset and maintenance of social anxiety symptoms. The present study aimed to investigate how mistake rumination; a specific form of post-event rumination is contributing to social anxiety through a two-staged moderated mediation model. Additionally, mindful awareness and emotion regulation difficulties were proposed as potential moderators in the mediation model. Three-hundred and twenty-two participants (229 females, mean age = 35.30, SD= 12.68) from a community sample completed measures of perfectionism, mindful awareness, mistake rumination, difficulties in emotion regulation, and social anxiety on an online survey platform. The data were analyzed through bias-corrected bootstrapping analyses. Mistake rumination demonstrated positive associations with maladaptive perfectionism, emotion regulation difficulties, and social anxiety, while being negatively associated with mindful awareness. Mediation analyses revealed that mistake rumination, while partially mediating the relationship between maladaptive perfectionism and the anxiety dimension of social anxiety measure, was not a significant mediator of the maladaptive perfectionism and the avoidance dimension of social anxiety. Neither of the proposed moderators were significantly interacting with the model. However, post-hoc analyses revealed that emotion regulation difficulties, while partially mediating the relationship between mistake rumination and the fear dimension; completely mediated the relationship between mistake rumination and the avoidance dimension of social anxiety. This is the first study to examine how mistake rumination is contributing to subjective experiences of social anxiety, while further supporting the transdiagnostic aspect of maladaptive perfectionism in social anxiety disorder.