Danimarka, Finlandiya, İsveç, Norveç ve Türkiye eğitim sisteminde ilkokul öğretim programları ile eğitim –Öğretim uygulamalarının girişimcilik becerisi açısından karşılaştırılması
Denmark, Finland, Sweden, Norway and Türkiye primary education in curriculum education system with -Comparison of entrepreneurial skills of teaching practices
  1. Tez No: 762641
  2. Yazar: UĞUR ATASEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MENTİŞ TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmada, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Norveç ve Türkiye'nin ilkokul eğitim sistemi içerisinde öğretim programlarında ve derslerde girişimcilikle ilgili kazanımlar, içerikler, öğrenme – öğretme yaklaşımları, ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarının yanında ders dışı etkinliklerle (ulusal projeler, kulüp çalışmaları, küçük okul şirketleri, eğitsel kollar vb) öğrencilere girişimcilik becerisini kazandırabilmek adına yapılan uygulamaların karşılaştırmalı olarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma olarak yürütülmüş; veriler, doküman inceleme yoluyla elde edilmiş; toplanan bilgi ve veriler içerik analizi ile yorumlanmıştır. Söz konusu ülkelerde girişimcilik eğitiminin farklı boyutları, derinlemesine bilgi elde edebilmek amacıyla inceleneceğinden çalışmada amaçlı örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında yer alan ülkelerin, öğretim programları, ders saatleri çizelgeleri, derslerin müfredatları, girişimcilik eğitimi politika belgeleri belirlenmiştir. Yapılan karşılaştırmalara temel teşkil etmesi nedeniyle, küresel izleme raporları, Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği ile Nordik ülkeleri ortaklığı resmi belge ve raporları araştırma sürecine dâhil edilmiştir. Veriler, ilgili ülkelerin resmi web sayfaları üzerinden alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulguların karşılaştırılmasında tanımlayıcı ve yatay yaklaşım kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Türkiye dışındaki ülkelerin bir girişimcilik eğitimi stratejisi uyguladıkları; bütün ülkelerde ilkokulun bütün sınıflarında girişimcilik eğitimiyle ilgili konuların yer aldığı derslerin olduğu; Danimarka'da girişimcilik eğitimi ile ilgili konuların Zanaat ve Tasarım dersinde; Finlandiya'da Sosyal Bilgiler ve El Sanatları derslerinde; İsveç'te Yurttaşlık Bilgisi, El İşleri, Yenilik ve Yapılandırma derslerinde; Norveç'te Sanat ve El Sanatları derslerinde; Türkiye'de Hayat Bilgisi, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerinde verildiği; girişimcilik eğitiminin Danimarka'da seçmeli derslerde; Finlandiya'da, İsveç'te ve Türkiye'de zorunlu derslerde; Norveç'te zorunlu ve seçmeli derslerde verildiği; girişimcilik eğitiminin araştırma kapsamındaki bütün ülkelerde disiplinlerarası konular ve ortak becerilerle ilişkilendirildiği; araştırma kapsamına giren ülkelerden İsveç ve Türkiye'nin öğretim programlarında girişimcilik eğitiminde kullanılabilecek yöntem ve tekniklere yer verilmediği; ders dışı etkinliklerin en çok çeşitlendiği ülkenin Danimarka; en az çeşitlendiği ülkelerin ise İsveç ve Türkiye olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgulardan hareketle; Türkiye'nin okullarda uygulanabilecek bir girişimcilik eğitimi stratejisine ihtiyacı olduğu; girişimcilik eğitiminin bütün eğitim-öğretim kademelerinde bir ders olarak verilmesi gerektiği; ders dışı girişimcilik eğitimi etkinliklerinin artırılması, çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesinin bir zorunluluk olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, besides the achievements, contents, learning-teaching approaches, measurement and evaluation approaches in the curriculum and courses in the primary school education system of Denmark, Finland, Sweden, Norway and TurTürkiye key, extracurricular activities (national projects, club activities, small school companies, educational branches, etc.), it is aimed to present comparatively the applications made in order to gain entrepreneurship skills to students. The study was conducted as a qualitative research; data was obtained through document review; the collected information and data were interpreted by content analysis. Purposive sampling method was preferred in the study, since different dimensions of entrepreneurship education in these countries will be examined in order to obtain in-depth information. Curriculums, course schedules, curricula of courses, and entrepreneurship education policy documents of the countries included in the research were determined. Global monitoring reports, European Commission, European Council and European Union and Nordic countries partnership official documents and reports have been included in the research process as they serve as a basis for comparisons. The data were obtained from the official web pages of the respective countries. Descriptive and horizontal approaches were used to compare the findings obtained in the study. According to the findings obtained; Countries other than Türkiye urkey implemented an entrepreneurship education strategy; that there are courses on topics related to entrepreneurship education in all classes of primary school in all countries; in the Craft and Design course of subjects related to entrepreneurship education in Denmark; in Social Studies and Crafts courses in Finland; In Civics, Crafts, Innovation and Constructing courses in Sweden; Arts and Crafts classes in Norway; it is given in Life Science, Science and Social Studies courses in Türkiye; entrepreneurship education in elective courses in Denmark; in compulsory courses in Finland, Sweden and Türkiye; it is given in compulsory and elective courses in Norway; that entrepreneurship education is associated with interdisciplinary issues and common skills in all countries covered by the study; methods and techniques that can be used in entrepreneurship education are not included in the curricula of Sweden and Türkiye, which are among the countries within the scope of the research; Denmark is the country where extracurricular activities are most diversified; it has been determined that the countries with the least diversity are Sweden and Türkiye. Based on these findings; Türkiye needs an entrepreneurship education strategy that can be implemented in schools; that entrepreneurship education should be given as a course at all educational levels; It has been concluded that increasing, diversifying and developing extracurricular entrepreneurship education activities is a necessity.